Człowiek, który ukochał zbrodnię. Taki dałbym tytuł książce, gdybym miał napisać takową o nim. Chociaż może słowo ukochał, jest mylące, to jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to zainteresowania naszego bohatera już dawno przekroczyły granicę zawodowej rutyny. Mowa o Panu Michale Fajbusiewiczu, który całe swoje zawodowe, dziennikarskie życie poświęcił właśnie zbrodni, a jego wizytówką – chyba już niezależnie od tego co jeszcze może zrobić w przyszłości – zawsze pozostanie „Magazyn 997”. To był typowy – to formuła programu znana na całym świecie – magazyn policyjny (kiedyś milicyjny) w którym pan Michał namawiał telewidzów, żeby pomogli rozwiązać nierozwiązane sprawy zabójstw. Zwykle namawianiu towarzyszyła fabularna rekonstrukcja zdarzeń w oparciu o jedną z przyjętych w śledztwie hipotez. Te rekonstrukcje, to zresztą osobny rozdział. To w programach pana Michała właśnie wykuwały się kadry i nawyki odbiorcze dzisiejszych dokusołpów czy jak mówią inni dokumentów fabularyzowanych, albo jak chcą jeszcze inni, „tych kretynizmów, które ogłupiają ludzi”. One jednak czemuś służyły. Dzięki nim naprawdę ujawniono wielu przestępców. Inna rzecz, że przy okazji oberwało się też aktorom czy raczej statystom, którzy brali udział w tych rekonstrukcjach, bo naród nijak nie chciał dać sobie wytłumaczyć, że to co pokazuje telewizja, to tylko udawanka. Przecież wyraźnie było widać kto zabił, nie? No właśnie. No to w ryj, i na komisariat.

Po „Magazynie 997” różne były jeszcze jego mutacje. Po przerwie wrócił Pan Michał Fajbusiewicz z programem „997. Michał Fajbusiewicz na tropie” w Polsat Play, a niedawno znowu na chwilę do TVP, która do spółki z CI Polsat realizował cykl „Z archiwum 997”.

Dostał nawet order od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co każe zadać pytanie, jakim cudem na fali powrotów („Teleranek”, „Sonda”, „Wielka gra”) nie pojawił się w ramówce TVP jego program. Może ma na to wpływ, że odznaczenie od Prezydenta Kaczyńskiego wyzerował sobie przyjmując równie ważne odznaczenie od prezydenta Komorowskiego. Może.

Ale teraz przyszła kolej na nowe programy. Maj to miesiąc premier dwóch takich, oba mają być czymś nowym na naszym telewizyjnym ryneczku. Pierwsza startuje 9 maja (w poniedziałek), a druga 23 maja (też w poniedziałek).

Oto one. Te produkcje. Informacyjnie, tak jak je widzi nadawca. Na moją opinię przyjdzie czas niebawem. 

 

 

„Cała prawda o zbrodni” to program kryminalny, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Łączy elementy serii dokumentalnej, rekonstrukcji i publicystyki, analizując najbardziej tajemnicze zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w ostatnich latach. Prowadzącymi nowej serii są dziennikarz Michał Fajbusiewicz i psycholog śledczy Justyna Poznańska. Premierowe emisje programu wyłącznie na kanale Crime+Investigation (CI Polsat) w poniedziałki od 9 maja o godz. 22:00

W każdym odcinku widzowie mają szansę poznać całą prawdę o zbrodni dzięki wnikliwym rozmowom prowadzących z dziennikarzami i ekspertami np. psychologami, policjantami, kryminologami, patomorfologami, którzy zajmowali się daną sprawą. Prowadzący szukają odpowiedzi na pytania o motywy zbrodni, okoliczności ujawnienia morderstwa, a także przebiegu procesu. Do zobaczenia będą m.in. głośna sprawa Wampira ze Świnoujścia, który pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku dopuścił się wielu gwałtów i morderstw, wstrząsająca historia kobiety-morderczyni z Wrocławia, której dwaj kolejni mężowie ginęli w tajemniczych okolicznościach, a także tragiczne losy łódzkiej rodziny zaatakowanej przez gang złodziei.

 

„Skazani: wyznania zza krat” to seria dokumentalna, w której psycholog śledcza Justyna Poznańska i dziennikarz Michał Fajbusiewicz odwiedzają największe więzienia w Polsce, w których przebywają sprawcy najgłośniejszych morderstw z ostatnich lat. Celem ich wizyty jest rozmowa w cztery oczy ze skazanymi, a także spojrzenie z perspektywy skazanych na popełnione zbrodnie. Czym dla sprawców jest ta kara? Czy czują się winni?

Izabella Wiley, dyrektor generalna w A+E Networks Poland powiedziała: Produkując Całą prawdę o zbrodni uznaliśmy, że warto pokazać naszym widzom nie tylko sposób, w jaki doszło do ujawnienia morderstwa, ale także to, jak teraz wygląda więzienne życie tych za kratami. Każdy odcinek „Skazanych” uzupełnia wstrząsającą historię przedstawioną w „Całej prawdzie o zbrodni” o rzadko słyszaną perspektywę mordercy, a także ludzi, którzy sprawują nad nim nadzór. Liczymy, że widzowie znajdą w tej serii odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania o konsekwencje zbrodni i losy skazanych.

Za realizację „Skazanych: wyznań zza krat” odpowiada Jolanta Gwardys Media, a ze strony A+E Networks Poland producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak. Premiera pierwszego odcinka „Skazani: wyznania zza krat” odbędzie się w poniedziałek, 23 maja o godz. 22:30 na kanale Crime+Investigation (CI Polsat), tuż po premierze 3 odcinka serii „Cała prawda o zbrodni”.

Tyle na razie. Zobaczymy, ocenimy. 

Magazyn Kryminalny 997, jedno z wydań z 2002 roku

I reklama, zapowiedź programu "Cała prawda o zbrodni", którą zamieszczam za darmo (wrrrrrr).