Danuta Szaflarska gwiazdą filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny, której premierę TVP 2 zapowiada na najbliższą niedzielę o godz. 22:45 w ramach Studia Teatralnego "Dwójki". Spektaklofilm zapowiada się rewelacyjnie, a pani Danuta potwierdza w jak znakomitej pozostaje aktorskiej formie. 

Niżej znajdziecie kilka informacje i kilka słów jakimi TVP namawia do obejrzenia premierowej emisji. My oglądamy! 


 

„Miedzy nami dobrze jest” to filmowa adaptacja, cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki, wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa. Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 roku na zamówienie teatru. Jest toopowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji, pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.

Grzegorz Jarzyna wykonuje tu kolejny w swojej karierze krok w stronę filmu. Jak mówił w rozmowie z Łukaszem Knapem w miesięczniku „Kino”: „Tekst Masłowskiej jest zlepkiem zdań i spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Nie ma w nim linearnej fabuły, rozbudowanych postaci. Teatr bywa zbyt wolny, nie nadąża za tempem narracji i dialogów Masłowskiej. Dzięki filmowemu montażowi mogę zaprosić widza do gry. Każde zdanie, słowo czy sens może mieć swój kontrapunkt w precyzyjnie dobranym obrazie, co buduje dodatkowe pole skojarzeń i powiązań. Film daje mi również zbliżenia i detale, o które trudno w teatrze”.

Film był pokazywany m.in. na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (2014), na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, czy na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie, gdzie zdobył nagrody za reżyserię (Grzegorz Jarzyna) i główną rolę męską (Adam Woronowicz).

Reż. i adaptacja tekstu. Grzegorz Jarzyna
Autorka tekstu: Dorota Masłowska 
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Obsada: Aleksandra Popławska (Mała Metalowa Dziewczynka), Danuta Szaflarska (Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim), Magdalena Kuta (Halina), Maria Maj (Bożena), Adam Woronowicz (reżyser), Rafał Maćkowiak (aktor), Agnieszka Podsiadlik (Prezenterka), Roma Gąsiorowska (Edyta), Katarzyna Warnke (Monika), Lech Łotocki (Prezenter telewizyjny)