Zwyciężczynią sobotniego finału Eurowizji 2016 została Jamala z Ukrainy, ale czytając dzisiejszą prasę miałam wrażenie, że największymi gwiazdami wieczoru stali się prowadzący. Strony internetowe oraz media społecznościowe na całym świecie zachwyciły się humorem i profesjonalizmem przede wszystkim Petry Mede i Månsa Zelmerlöwa, ale i trochę mniej wyeksponowanej, ale równie dobrze znanej fanom festiwalu, Sarze Dawn Finer, która wcieliła się w postać Lyndy Woodruff (angielskiego sekretarza Europejskiej Unii Nadawców).
Kim oni są? Skąd się wzięli?!

 

 

Żadne z nich nie zostało wybrana do Eurowizji przez przypadek - ich związki z tym festiwalem są dość długie i owocne, choć każde z nich ma za sobą inną historię i obraca się na co dzień w nieco innym środowisku.

Petra Mede, mimo że jest najstarsza z całej trójki, rozpoczęła karierę stosunkowo niedawno, mniej więcej w tym samym czasie, co jej młodsi koledzy Måns i Sarah. Jako młoda dziewczyna studiowała taniec w szkole baletowej, jednak poważna kontuzja kręgosłupa przekreśliła szanse na karierę w tej dziedzinie. W wieku dwudziestu lat znalazła się na rencie i nie wiedziała co ma ze sobą począć. Postanowiła więc iść na studia, po których mogłaby zostać przewodnikiem. Chciała mieć kontakt z ludźmi i wykorzystać swoją znajomość języków (mówi płynnie w czterech), a zarazem, ze względu na stan zdrowia, mieć możliwość dłuższego odpoczynku po pracy.

Nie było to łatwe z powodu bardzo silnych bóli kręgosłupa, które powodowały, że nie zawsze była w stanie iść na zajęcia lub egzaminy. W końcu dopiero w wieku 35 lat została dyplomowanym przewodnikiem. Mniej więcej w tym czasie zaczęła się interesować formą stand-up comedy. Przypadkiem, oczywiście.
Otóż koleżanka namówiła ją na udział w konkursie dla komików. Petra przystąpiła doń niemal z marszu, zupełnie nieprzygotowana, ale poszło jej całkiem nieźle. Na koniec, mimo, że to był jej pierwszy w życiu występ zwróciła się do publiczności słowami: „Nazywam się Petra Mede. Zapamiętajcie to sobie”. Konkurs wygrała, a nagrodą był występ w sztokholmskim parku rozrywki. Tak jak poprzednio jej pomysłem była totalna improwizacja. Ale nic dwa razy się nie zdarza. Tym razem występ skończył się absolutną klapą. Jednak zwróciła na siebie uwagę na tyle, że mimo spektakularnej porażki, jej kariera jakoś zaczęła się toczyć. Aż rozkręciła na dobre się.

Petra słynie z ostrego humoru i ciętego języka, który czasem wychodzi poza granicę dobrego smaku lub poprawności politycznej. Jest w Szwecji gwiazdą, która prowadzi największe show i zapraszana jest do rozmaitych programów rozrywkowych. Miała także swój własny program „Petra Mede Show”.

Oto mała próbka z tego programu:

Gospodynią festiwalu Eurowizji została po raz pierwszy w 2013 roku. Poszło jej tak dobrze, że telewizja BBC zatrudniła ją do prowadzenia wspólnie z Grahamem Nortonem gali Eurovision Song Contest's Greatest Hits, która odbyła się w Londynie w marcu zeszłego roku, z okazji sześćdziesięciolecia Eurowizji. Na początku tego roku Petra Mede poprowadziła, wraz z inna znaną komiczką Giną Dirawi, „Melodifestivalen”.

 

Måns Zelmerlöw jest gwiazdą szwedzkiej sceny pop już od ładnych kilku lat. Ale świat miał okazję poznać go dopiero podczas zeszłorocznej Eurowizji, którą wygrał piosenką „Heroes”. Ale w Europie mogliśmy go poznać już kilka lat temu dzięki jako takim przebojom „Cara Mia” czy „Brother oh Brother”. Kariera Månsa rozpoczęła się – jak wielu innych - od udziału w programie „Idol”, którego wprawdzie nie wygrał, ale zauważony w nim został.

Wygrał też jedną z edycji szwedzkiego „Tańca z gwiazdami”. I to wtedy jego kariera ruszyła z kopyta.
Koncertował, występował na niezliczonych galach i festiwalach, w tym również na festiwalu Sopockim (ktoś go pamięta?) oraz w musicalach. Prowadził też kilka ważnych gal w Szwecji, w tym „Melodifestivalen 2010”.
Zdążył już wydać 6 płyt z czego 3 stały się w Szwecji złotymi. Cały czas koncertuje.

A tu wspomnienie jego sopockiego występu z 2008 roku 

I próbka tańca ze szwedzkiego "Tańca z gwiazdami"

 

I jeszcze bonusik, trzecia twarz niedawnego finału, czyli Sarah Dawn Finer. Jest cenioną szwedzką piosenkarką i aktorką o brytyjskich i amerykańskich korzeniach. A z Eurowizją wspólnego bardzo dużo. Brała udział „Melodifestivalen” w 2007 i 2009 roku. Była też przewodniczącą szwedzkiego jury podczas Eurowizji 2009. W 2012 współprowadziła wraz z Giną Dirawi i Heleną Bergström „Melodifestivalen”. W tym samym czasie zadebiutowała jako Lynda Woodruff, postać, którą kreuje podczas każdego wydarzenia związanego z Eurowizją, czyli „Melodifestivalen”, zeszłoroczna gala „Eurovision Song Contest's Greatest Hits” w Londynie czy edycje konkursu Eurowizji, które odbyły się w Szwecji.