Dwie filmowe premiery, premierowe odcinki zabawnego serialu, nowy spektakl w Teatrze Telewizji, i bardzo dużo czasu w kosmosie. To w największym skrócie. Szczegóły oczywiście w dzisiejszej bardzo bogatej liście, ale już we wstępie zwrócę uwagę Waszą na kilka szczegółów. Filmowe premiery kosmiczny horror „Life” z Jakem Gyllenhaalem i western „Dolina przemocy” z Ethanem Hawkem i Johnem Travoltą. W Teatrze Telewizji znajdziecie nagrodzoną przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II w 2007, a zrealizowaną teraz sztukę Mariusza Bielińskiego „Mrok”. Napisałem wyżej, że sporo kosmicznych dzisiaj wieczorem rzeczy. I to prawda. Na liście, poza kosmiczną premierą znajdziecie m.in. „Star Trek: W ciemność”, „Gwiezdne wojny: Część 3 - Zemsta Sithów” i „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”. A w mojej ulubionej kategorii, w Krainie Łowców Kiczu znajdziecie dzisiaj „Atak megakaraczanów”, latającą „Megapiranię” i „Yeti - śnieżna furia”.
Po szczegóły odsyłam do listy oczywiście. Jutro znajdziecie tu pomysły na telewizyjny poniedziałek, a tymczasem przyjemnej życzę niedzieli.

 

 


Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"


TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 18:15
Mrok - spektakl teatralny, Polska 2017, reż. Artur Tyszkiewicz, wyk. Marcin Hycnar, Przemysław Stippa, Kamilla Baar, Sławomira Łozińska, Andrzej Blumenfeld, Leszek Zduń (105 min)

Nie widziałem, więc mądrzył się nie będę. Z matprasów wynika natomiast, że to sztuka rozgrywająca się na pograniczu jawy i snu sztuka, w której „zagubiony w tej grze wyobraźni mężczyzna rzuca wyzwanie Bogu. Bez dowodów jego obecności popada w zwątpienie...”. Sztuka nagrodzona była w 2007 roku w konkursie warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II w 2007 roku. PEWNIE DO ZOBACZENIA

 

 

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Star Trek: W ciemność (Star Trek Into Darkness) - film SF, USA 2013, reż. J.J. Abrams, wyk. Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban (132 min)

Chyba nie muszę specjalnie zapowiadać, wystarczą dwie rzeczy: sam tytuł, który jest stemplem mocnym, i to, że do obsady dołączył (i wypadł w swojej roli świetnie) sam Sherlock, znaczy Benedict Cumberbatch. W tej części James Kirk traci dowództwo nad statkiem i zostaje zdegradowany. Ale to oczywiście tylko zaczepka. IMPONUJĄCE

 

TV Puls godz. 20:00
Momentum - thriller, USA 2015, reż. Stephen S. Campanelli, wyk. Morgan Freeman, Olga Kurylenko, James Purefoy, Jenna Saras (96 min)

Nieźle obsadzona, i zrobiona nieźle, ale w sumie cokolwiek banalna sensacyjna opowieść o złodziejce diamentów, która w ramach ostatniego skoku, który miał jej zapewnić dostatnią emeryturę, wplątana zostaje w morderstwo. I teraz musi się dowiedzieć kto, po co i jak się z tego wyplątać. DO ZOBACZENIA.

 

Stopklatka TV godz. 20:00
13. dzielnica (Banlieue 13) - film sensacyjny, Francja 2004, reż. Pierre Morel, wyk. Cyril Raffaelli, Dany Verissimo, Larbi Naceri, David Belle (81 min)

Według scenariusza Luca Bessona. Agent zostaje wysłany do odgrodzonej murem 13. dzielnicy. W gettcie rządzonym przez gangsterów ma odszukać sprawców kradzieży należącej do rządu broni masowego rażenia. WYSOKIE NAPIĘCIE

 

TVP Kultura godz. 20:00
Drzazgi - komediodramat, Polska 2008, reż. Maciej Pieprzyca, wyk. Marcin Hycnar, Antoni Pawlicki, Karolina Piechota, Krzysztof Ogłoza (105 min)

Podczas jednego z weekendów przecinają się drogi Bartka, Marty i Roberta, młodych ludzi, których wiele dzieli - status materialny, wykształcenie, bagaż życiowych doświadczeń, marzenia i plany. BYĆ MOŻE

 

Metro godz. 20:00
Nocny jastrząb (Nighthawks) - film sensacyjny USA 1981, reż. Bruce Malmuth, Gary Nelson, wyk. Sylvester Stallone, Billy Dee Williams, Lindsay Wagner (120 min)

Policjant próbuje schwytać terrorystę, który paraliżuje Nowy Jork. I tak się ścigają, że z czasem ich zmagania przeradzają się dla obu w prywatną wojnę. EFEKCIARSKIE NA MIARĘ SWOICH CZASÓW, ALE DZIAŁA

 

TVN godz. 20:10
Gwiezdne wojny: Część 3 - Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith) - film SF, USA 2005, reż. George Lucas, wyk. Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid (140 min)

Rycerz Jedi, Anakin Skywalker, widzi w snach ukochaną Padmé umierającą podczas porodu. By uratować jej życie, dołącza do Sił Zła. Pod ich wpływem staje się złowrogim i bezlitosnym lordem Vaderem. SIĘ OGLĄDA, BO JEST

 

HBO godz. 20:10
Life - horror SF, USA 2017, reż. Daniel Espinosa, wyk. Hiroyuki Sanada, Ryan Reynolds, Rebecca Ferguson, Jake Gyllenhaal, Olga Dihovichnaya, Ariyon Bakare, Jesus Del Orden, Allen McLean, Leila Grace, Mari Gvelesiani (100 min)

PREMIERA W TELEWIZORZE
. Rzecz o kosmonautach, którzy znajdują dowody życia na Marsie, i wkrótce zaczynają żałować, że te dowody, i to życie znaleźli. Lubię takie kosmiczne klimaty, a tu DUŻO SIĘ DZIEJE

 

TVP 2 godz. 20:10
Johnny English - komedia sensacyjna, Wielka Brytania/Francja 2003, reż. Peter Howitt, wyk. Rowan Atkinson, John Malkovich, Natalie Imbruglia, Ben Miller (83 min)

Z Tower w Londynie zrabowano drogocenne klejnoty koronne. Brytyjskie służby specjalne postawiono w stan najwyższej gotowości. Niestety, agent numer jeden i wszyscy jego współpracownicy giną. Johnny English, niepozorny pracownik biurowy w służbach wywiadu, musi kontynuować akcję odzyskania kosztowności. W rozwikłaniu kradzieży pomocą służą mu najnowsze gadżety techniczne - nowoczesna broń i wielofunkcyjny samochód. Ku zaskoczeniu przełożonych i przestępców śledztwo posuwa się. BYWA ŚMIESZNIE

 

TVP 1 godz. 21:10
Magia w blasku księżyca (Magic in the Moonlight) - komedia romantyczna, Wlk.Bryt./USA 2014, reż. Woody Allen, wyk. Colin Firth, Emma Stone, Marcia Gay Harden, Antonia Clarke (96 min)

Najnowszy dostępny w telewizji film Woodyego Allena. Oto niewierzący w istnienie magii i wyniosły iluzjonista, na prośbę przyjaciela udaje się na Lazurowe Wybrzeże, żeby zdemaskować podającą się za medium panią, i powoli zaczyna wierzyć, że wszystko jest możliwe. PRZYJEMNE OGLĄDANIE

 

Canal+ godz. 21:30
Dolina przemocy (In a Valley of Violence) - western, USA 2016, reż. Ti West, wyk. Ethan Hawke, John Travolta, Taissa Farmiga, James Ransone, Karen Gillan, Toby Huss, Tommy Nohilly, Larry Fessenden (104 min)

PREMIERA W TELEWIZORZE
, czyli western w gwiazdorskiej obsadzie. I jak to w westernie, w spokojnym miasteczku zjawia się tajemniczy człowiek bez przeszłości. Nie wiadomo o nim nic, poza tym, że ściąga na miasto nieszczęście zaczynające się od serię nieszczęść zaczynającą się od zabójstwa, którego efektem będzie seria kolejnych aktów przemocy. DO ZOBACZENIA

 

Stopklatka TV godz. 21:50
Obcy - ósmy pasażer "Nostromo" (Alien) - horror SF, Wielka Brytania/USA 1979, reż. Ridley Scott, wyk. Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton (117 min)

Pierwsza, i dla mnie niezmiennie najlepsza część, chociaż najmniej wybuchowa. Statek kosmiczny Nostromo otrzymuje sygnał SOS z pobliskiej planety. Podczas akcji ratunkowej załoga odkrywa nieznaną formę życia. "Obcy" zagnieżdża się na pokładzie i zaczyna zabijać ludzi. ALEŻ TO DOBRE!

 

TV Puls godz. 21:55
Siła i honor (Men of Honor) - dramat obyczajowy, USA 2000, reż.
George Tillman Jr., wyk. Robert De Niro, Cuba Gooding Jr., Charlize Theron, Aunjanue Ellis (129 min)

Czarnoskóry Carl marzy, by zostać nurkiem specjalizującym się w najniebezpieczniejszych zadaniach. Ale jako, że ma nieprzyjemność żyć w czasach kiedy ludzie jego rasy mogą być w Ameryce najwyżej kucharzami, natrafia na opór środowiska, ze szczególną rolą charyzmatycznego oficera. No i pytanie czy jednak mu się uda. TRUDNA SPRAWA, ALE SIĘ OGLĄDA

 

AXN godz. 22:00
Świat w płomieniach (White House Down) - sensacyjny, USA 2013, reż. Roland Emmerich, wyk. Channing Tatum, Jamie Foxx, Maggie Gyllenhaal (122 min)

Bezwzględni, źli do szpiku kości terroryści atakują Biały Dom z zamiarem pozbawienia życia pana Prezydenta. Oczywiście cele są też inne jeszcze, ale nie będę teraz przecież spoilerował. W każdym razie jedynym człowiekiem, który może uratować Prezydenta jest młody i nieopierzony, ale za to bardzo zdeterminowany i sprawny jak mało kto policjant Dżon. W SUMIE O NICZYM, ALE ZA TO BARDZO EFEKTOWNIE.

 

Polsat godz. 22:05
88 minut (88 Minutes) - thriller, USA/Niemcy 2007, reż.
Jon Avnet, wyk. Al Pacino, Alicia Witt, Leelee Sobieski, Amy Brenneman (107 min)

Wykładowca w college'u odbiera dziwny telefon. Głos w słuchawce informuje go, że zostało mu 88 minut życia. Musi więc dowiedzieć się, kto chce go zabić i albo go uprzedzić, albo w inny sposób pozbawić go tej przyjemności. JEST NAPIĘCIE

 

Metro godz. 22:05
Wstrząsy (Tremors) - horror komediowy, USA 1990, reż. Ron Underwood, wyk. Kevin Bacon, Michael Gross, Fred Ward, Reba McEntire (91 min)

Trochę to za słaby film, żeby go tak często powtarzać, ale jak już kilka razy pisałem, mam do niego sentyment. Kiedy dawno temu oglądałem to po raz pierwszy, nie spodziewałem się niczego dobrego. Tymczasem za sprawą Kevina Bacona i Freda Warda bawiłem się naprawdę znakomicie. Bo to jest rzecz o niczym, i głupawa, ale za to opowiedziana tak, żeby się dobrze bawić i zapomnieć o kłopotach z dnia. A rzecz o tym, że obudziły się pod ziemią jakieś głodne stwory, które spustoszenie sieją we wsi zjadając kolejno jej mieszkańców. Ale znajdą się odważni, żeby z nimi zawalczyć. Przegląd typów i typków niezły, więc ŚWIETNA ZABAWA, CHOCIAŻ BEZ SENSU

 

TVP 1 godz. 22:50
Saga Wikingów (Northman - A Viking Saga) - film przygodowy, Szwajcaria/Niemcy/RPA 2014, reż. Claudio Fäh, wyk. Ed Skrein, James Norton, Charlie Murphy, Ryan Kwanten (93 min)

Widowiskowa przygodówka z tak lubianymi, bitnymi wojownikami. Tym razem pakują się w konflikt z królem Szkotów, któremu porywają córkę. Tym gorsza sytuacja, że ów król na pomoc wzywa owianych złą sławą najemników. BĘDZIE SIĘ WAM PODOBAŁO

 

TVP 2 godz. 00:10
Śmierć prezydenta - dramat polityczny, Polska 1977, reż. Jerzy Kawalerowicz, wyk. Zdzisław Mrożewski, Marek Walczewski, Henryk Bista (137 min)

Mocno poruszający film o przyczynach i skutkach jedynego - na szczęście -  skutecznego zamachu na życie Prezydenta naszego kraju, pana Gabriela Narutowicza, przerywany wynurzeniami Eligiusza Niewiadomskiego. BARDZO WAŻNE I DOBRE

 

 

SERIAL

FOX Comedy godz. 21:05
9JKL - serial komediowy, USA 2017, wyk.
Mark Feuerstein, David Walton, Liza Lapira, Matt Murray, Albert Tsai, Linda Lavin, Elliott Gould (4x25 min)

PREMIERY kolejnych czterech odcinków. Całkiem zabawne sytuacje z życia rozwiedzionego niedawno aktora, który wraca po skończeniu pracy w serialu do Nowego Jorku, i zamieszkuje w apartamencie w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań swoich rodziców i brata i bratowej, którym właśnie urodziło się dziecko. PRZYJEMNA ROZRYWKA

 

 

DOKUMENT

 

Planete+ godz. 21:00
Lata 80. (The Eighties) - serial dokumentalny, USA 2016 (2x44 min)

Powtórki odcinków numer trzy i cztery z dłuższej serii i oba dobre. Najpierw "Radio umarło, niech żyje wideoklip!", potem "Walka z AIDS". Dla nas, dla tych, którzy swoją młodość przeżyli w PRL-owskich latach 80. amerykański punkt widzenia będzie przypomnieniem, że byliśmy naonczas cofnięci jakoś tak o dekadę chyba. Bo wiele z rzeczy, o których mowa jest w tej serii, my przeżywaliśmy dopiero w latach 90., za to dużo intensywniej, chociaż biedniej. Ale swoich lat 80. i tak nie zamieniłbym na te amerykańskie. Z DUŻĄ CIEKAWOŚCIĄ I PRZYJEMNOŚCIĄ

 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

CBS Action godz. 20:10
Atak megakaraczanów (Caved In) - horror, USA/Kanada 2006, reż. Richard Pepin, wyk. Christopher Atkins, Colm Meaney, Angela Featherstone (110 min)

Dzieło znane u nas również jako "Jaskinia strachu". Grupa spryciarzy oprowadza zamożnych turystów po opuszczonej kopalni soli, w której - jak się z przykrością okaże - zamieszkują złowrogie pradawne i sporo przerośnięte karaczany, które poirytowane uznały, że za spokoju zakłócenie trzeba będzie zapłacić krwawo. BEZ SENSU, ALE ŁEB URYWA.

 

CBS Action godz. 22:00
Megapirania (Mega Piranha) - horror, USA 2010, reż.
Eric Forsberg, wyk. Paul Logan, Tiffany, Barry Williams, David Labiosa, Jude Gerard Prest, Clint Browning, Matt Lagan (120 min)

Jeśli nie widzieliście, a lubicie filmowy kicz i core, to można się rozerwać, bo oto z Wenezueli na Florydę płynie ławica wielkich piranii mutantów. A w drodze latają, skaczą, pełzają po lądzie, w pogoni za ludzkim mięskiem, bo ono jest dla nich najlepsze. Nic dziwnego więc, że amerykańskie wojsko wypowiada im wojnę, z użyciem bełkotliwych, ale za to niezwykle ekspresyjnych naukowców. ISTNE SZALEŃSTWO RADOSNEGO KICZU

 

Sci Fi Universal godz. 22:00
Yeti - śnieżna furia (Rage of the Yeti) - horror, USA 2011, reż.
David Hewlett, wyk. Yancy Butler, James Patric Moran, Rosalind Halstead, David Chokachi (87 min)

Grupa naukowców wybiera się w zimne strony, by odnaleźć tajemniczą księgę, ale ginie bez wieści. Więc rusza im na ratunek druga grupa i okazuje się, że dotarłszy w rejon zaginięcia tamtych, znajdują mieszkające tu stado śnieżnych potworów. A, że potwory są krwawe, tedy przyjdzie im stoczyć walkę o życie oczywiście. BREDNIA, ALE ZA TO SZYBKA

 

 

I NA KRÓTKO JESZCZE

 

Nowa TV o godz. 20:00 "Moi chłopcy", czyli Clive Owen w dramacie niezłym, ale nienajlepszym (100 min)
Paramount o godz. 20:00 "Dzień Świstaka", czyli rewelacyjna komedia Harolda Ramisa z 1993 roku, z wybornym Billem Murrayem przede wszystkim (101 min)
TVP 2 o godz. 21:50 "Kaznodzieja z karabinem", czyli dramat biograficzny niezły (124 min)
TVP Kultura godz. 22.00 "EABS", czyli koncert zacny (30 min)
TVN 7 o godz. 23:45 "Operacja Argo", czyli nagrodzona trzema Oscarami adaptacja książki oficera CIA Tony'ego Mendeza z Benem Affleckiem i w jego reżyserii (120 min)
Polsat o godz. 00:20 "Avatar", czyli oskarowa, za wielką kasę i z wielkim rozmachem zrealizowana przez Jamesa Camerona parafraza baśni o Pocahontas (162 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"