Najmocniej dzisiaj uwagę Waszą zwracam na propozycje niszowych stacji, czyli intrygujący dramat „The Fits” z 2015 roku w Sundance i w AMC z roku 1994 „Złote wrota” w reżyserii Johna Maddena. Są też inne dobre filmy, a szczegóły znajdziecie na liście. Tu wspomnę tylko kilka tytułów. W TVN, chyba po raz pierwszy w otwartej telewizji „Zbuntowana” z Shailene Woodley i Kate Winslet, w TV 4 monumentalny wojenny film „Bitwa o Midway” z Charltonem Hestonem, Henrym Fondą i Toshiro Mifune z 1976 roku, w Metro francuska komedia „Josephine”, w Ale kino+ przerażająco dobry dramat „Skóra, w której żyję” i świetny kryminał „Zodiak”, a w TVP Kultura pierwszy film Wesa Andersona, kryminalną komedię „Bottle Rocket”. A i to nie wszystko oczywiście. Do tego premiera drugiego odcinka nowego sezonu „Skazanego na śmierć” w Canal+, od nowa serial „Tutanchamon” w TVP 1 i dalszy ciąg ciekawej serii „Pojedynki gigantów” w Planete+.

Po szczegóły zapraszam do listy, również do działu „na krótko”. Jutro natomiast zaproszę do Polecaja TV na sobotę. Tymczasem udanego życzę piątku. Bardzo.

 


Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"


FILM

TVN godz. 20:00
Zbuntowana (Insurgent) - film SF, USA 2015, reż. Robert Schwentke, wyk. Shailene Woodley, Kate Winslet, Jai Courtney, Mekhi Phifer (119 min)

Premiera w otwartej telewizji. Pościgowe kino SF w uporządkowanym dziejące się totalitarnym świecie. Grupa przyjaciół wyłamuje się z systemu i trzeba tę grupę, a szczególnie jedną z ucieczkowych pań złapać i zabić. Więc pościg. NIC SZCZEGÓLNEGO, TYLE ŻE MOMENTAMI EFEKTOWNIE.

 

TVN 7 godz. 20:00
Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask) - film kostiumowy, Wielka Brytania/USA 1998, reż. Randall Wallace, wyk. Leonardo DiCaprio, Gabriel Byrne, Gérard Depardieu, Jeremy Irons (132 min)

Płaszcz, szpada i talent pisarski pana Dumasa, czyli dzielni muszkieterowie mszczą się na okrutnym królu, osadzając na tronie jego brata, który do tej pory trzymany był w więzieniu w żelaznej masce. CIĄGLE PRZYJEMNA PRZYGODÓWKA.

 

TV 4 godz. 20:00
Bitwa o Midway (Midway) - film wojenny, USA 1976, reż.
Jack Smight, wyk. Charlton Heston, Henry Fonda, Toshiro Mifune, Edward Albert (132 min)

Wielkie kino z wielkimi okrętami. Kiedyś mówiło się o takich filmach, że monumentalne są. No i są. Dzisiaj to pewnie wszystko by tam śmigało, okręty latały itd., a tutaj wszystko wolniej, a treścią jest napięcie, strategia obu stron i swoisty pojedynek obu dowódców. Jest rok 1942,i Japońska flota zmierza ku amerykańskim wyspom Midway na Pacyfiku. KAWAŁ KINA.

 

Metro godz. 20:00
Josephine (Josephine Single & Fabulous) - komedia, Francja 2013, reż. Agnes Obadia, wyk. Marilou Berry, Mehdi Nebbou, Amelle Chahbi (88 min)

Po raz pierwszy w telewizji otwartej. Pani Józefina  ma na karku trzydziestkę, rodzice utyskują, że najwyższy już czas na zamążpójście, a ona nienawidzi swojej pracy, pośladków swoich nie lubi, i wkurza się na żonatego chłopaka. A gdy jej siostra ogłasza zaręczyny, w akcie desperacji wymyśla chirurga, który świata poza nią nie widzi i poprosił ją o rękę i zabiera w długi rejs. No i teraz musi przed światem i ludźmi ukrywać się w mieszkaniu przed światem i ludźmi. ODPOWIEDNIO BANALNE ŻEBY BYŁO PRZYJEMNE.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Skóra, w której żyję (La piel que habito) - dramat obyczajowy, Hiszpania 2011, reż. Pedro Almodóvar, wyk. Antonio Banderas, Elena Anaya, Blanca Suárez, Marisa Paredes (117 min)

Chirurg plastyczny Robert Ledgard prowadzi badania nad stworzeniem syntetycznej ludzkiej skóry, odpornej na obrażenia. Rolę królika doświadczalnego pełni pozbawiona kontaktu ze światem Vera. PRZERAŻAJĄCO DOBRE

 

TVP Kultura godz. 20:25
Bottle Rocket - komedia kryminalna, USA 1996, reż. Wes Anderson, wyk.
Luke Wilson, Owen Wilson, Ned Dowd, Shea Fowler (95 min)

Zabawna opowiastka z mocnym kryminalnym wątkiem, której bohaterami są trzej nieudacznicy znający się jeszcze ze studiów, którzy uparli się, żeby zostać szanowanymi w przestępczym półświatku gangsterami. Jeden uciekł z kliniki psychiatrycznej, drugi jest zdeterminowany, żeby wreszcie osiągnąć coś w życiu, a trzeci jest po prostu bogatym kretynem. ŚWIETNIE SIĘ OGLĄDA

 

Sundance godz. 20:45
The Fits - dramat obyczajowy, USA 2015, reż. Anna Rose Holmer, wyk. Royalty Hightower, Alexis Neblett, Lauren Gibson (75 min)

Bardzo dobry, niezależny film o ambitnym dziewczęciu, które dostaje się do prestiżowej grupy tanecznej. Żeby się doń dostać trzeba wiele pracy i sporo wyrzeczeń, żeby się w niej utrzymać, jeszcze więcej. Gdy zatem członkowie grupy zaczynają eksperymentować i doznawać dziwnych spazmów, dziewczyna zaczyna się zastanawiać jak daleko będzie musiała się posunąć, by wpasować się w zespół, czy jest na to gotowa, i czy w ogóle tego chce? I do tego świetnie zagrane. WARTO ZOBACZYĆ

 

AMC godz. 21:00
Złote wrota (Golden Gate) - dramat obyczajowy USA 1994, reż.
John Madden, wyk. Matt Dillon, Joan Chen, Teri Polo (100 min)

W okolicznościach społecznych lat 50. XX w., w San Francisco młody agent FBI prowadzi inwigilację chińskiego działacza związkowego i wsadza tegoż Chińczyka do więzienia. W więzieniu ów popełnia samobójstwo, a kilka lat później nadal jeszcze młody, ale już młody mniej agent zakochuje się we wspomnianego Chińczyce córce. Co, jak rozumiecie, musi mieć konsekwencje. DOBRA ROBOTA.

 

TVP 1 godz. 21:20
Czerwony świt (Red Dawn) - film sensacyjny, USA 1984, reż. John Milius, wyk. Patrick Swayze, Charlie Sheen, C. Thomas Howell, Lea Thompson (114 min)

Oto proszę państwa jeden efektów zimnowojennych nastrojów w połowie lat 80. W małym miasteczku na szkolnym placu lądują spadochroniarze z Kuby i ZSRR, bo Stany zaatakowane zostały przez Kubę i ZSRR właśnie. A skoro tak, to grupa uczniów pod przewodem Patricka Swayze rusza w góry, by podjąć walkę i zwyciężyć. No i spory bonus, w postaci młodziutkich i zapału pełnych Patricka Swayze i Charliego Sheena. Nie dość, że kretynizm, to jeszcze po prostu kiepski film, ale można DLA PRZYJEMNOŚCI BAWIENIA SIĘ KICZEM.

 

TVN godz. 22:25
Mroczny Rycerz powstaje (The Dark Knight Rises) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2012, reż. Christopher Nolan, wyk. Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Liam Neeson (165 min)

Minęło 8 lat, od kiedy Batman wyjechał z Gotham City. Tymczasem w mieście pojawiają się Kobieta-Kot oraz zamaskowany terrorysta Bane. Batman musi więc wrócić, by ocalić miasto, które wcześniej uznało go było za wroga. Rozmach, w którym brak treści i sensu zastępuje ilość gwiazd w obsadzie. PUSTE, ALE EFEKTOWNE

 

TVP 2 godz. 23:30
Jak po maśle (Butter) - komedia USA/Kanada 2011; reż. Jim Field Smith; wyst. Jennifer Garner, Ty Burrell, Garrett Schenck (87 min)

Bardzo zabawnie zrealizowana i z zabawnym scenariuszem komedia, która zgłasza jakieś ambicje nawet, ale nie musimy się nimi przejmować. A para Garner-Burrell momentami po prostu zniewala.  Mieszkańcy Iowa z niecierpliwością oczekują corocznego konkursu rzeźbienia w maśle. Żona wieloletniego zwycięzcy zawodów odkrywa zdradę męża. Postanawia wziąć udział w rywalizacji. Ale oczywiście pojawią się dodatkowe problemy.

 

TVP Kultura godz. 23:35
Filadelfia (Philadelphia) - dramat obyczajowy, USA 1993, reż. Jonathan Demme, wyk. Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Jason Robards (125 min)

Wielki film o trudnych wyborach i sprawach, który mnie nigdy nie przekonał, ale który doceniam i szanuję. Choćby ze względu na świetną rolę Toma Hanksa. Prawnik Andrew Beckett, nosiciel wirusa HIV, zostaje zwolniony z pracy za rzekomą niekompetencję. Prawdziwym powodem jest wspomniany wirus. Postanawia pozwać do sądu byłych pracodawców. ZNAĆ WARTO

 

SERIAL

TVP 1 godz. 20:30
Tutanchamon (Tut) - serial historyczny, Kanada 2015, reż. David Von Ancken, wyk. Ben Kingsley, Avan Jogia, Nonso Anozie, Sibylla Deen (42 min)

Zrealizowana z godnym jednego z najbardziej znanych, i tajemniczych faraonów opowieść o Tutanchamonie, który na tronie siada jako dziewięciolatek. A dziesięć lat później postanawia, że czas już wyrwać się spod kurateli wezyra, generała i arcykapłana, sprawujących władzę w kraju i zacząć rządzić. To oczywiście wspomnianym panom nie może się spodobać, więc zaczynają się różne gry i podchody. BYWAJĄ LEPSZE, ALE TU TEŻ JEST NIEŹLE.

 

Canal+ godz. 21:00
Skazany na śmierć: Sequel (Prison Break: Sequel) - serial sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2017, wyk. Rockmond Dunbar, Robert Knepper, Wentworth Miller, Amaury Nolasco (45 min)

Premiera drugiego odcinka serialu sensacyjnego, który wraca po latach przerwy, ale bez wyraźnego - jak się okazuje - powodu, poza tym finansowym, dla gwiazd. Ale jak ktoś lubi, to proszę. KRZYWDY NIE ROBI, CHOCIAŻ NUDZI TROCHĘ

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00
Pojedynki gigantów (Face to Face) - serial dokumentalny, Francja 2015, reż. Martine Delumeau (52 min)

Sześć części bardzo dobrej serii, której autorzy przypominają jak walczyły ze sobą uznane marki (w tym osobowości) i jak to wpływało i na rynki i na popkulturę. Dzisiaj odcinki: "Korolow kontra von Braun. Kosmiczny wyścig", "Mandela kontra de Klerk/Wrogowie dla pokoju", "Chanel kontra Schiaparelli. Czerń i róż", "Karl Lagerfeld kontra Yves Saint Laurent. Rozum i pasja", "Callas kontra Tebaldi. Jędza i anielica" i "Visconti kontra Fellini. Włoski impas". BARDZO WARTO

 

I NA KRÓTKO JESZCZE

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Zapaśnik", czyli dramat w reżyserii Darrena Aronofsky'ego z bardzo dobrą rolą Mickeya Rourke i jak zwykle dobą Marisą Tomei (105 min)
TV Puls o godz. 20:00 "Na krawędzi", czyli z roku 1993 sensacyjny film o tym, że pan John Lithgow ściga po górach pana Sylvestra Stallone, bo ten nie chce mu oddać pieniędzy, w których posiadanie ścigający wszedł pierwej mocno łamiąc prawo (112 min)
Zoom TV o godz. 20:00 "Sinowłosy", czyli całkiem niezły kryminał w końcu lat 20. minionego wieku się dziejący (93 min)
Paramount o godz. 20:00 "Agenci bardzo specjalni", czyli komedia bez wielkich ambicji, ale za to bezpretensjonalnie zabawna, plus Shawn Wayans i Marlon Wayans (109 min)
Cinemax o godz. 20:00 "Star Trek: Pierwszy kontakt", czyli dla fanów serii pełnometrażowy odcinek serialu z Patrickiem Stewartem w roli głównej (107 min)
Kino Polska o godz. 20:00 "Dzień świra", czyli w samym kwietniu już po raz tysiąc siódmy chyba, ale wybitny komediodramat Marka Koterskiego z Markiem Kondratem w roli rozdzierająco dobrej (89 min)
HBO o godz. 20:10 "Tabu", czyli telewizyjna premiera szóstego z ośmiu odcinków stylowego serialu z Wielkiej Brytanii, plus Tom Hardy w roli głównej (59 min)
AXN o godz. 21:00 "Tunel", czyli niezły thriller Roba Cohena z Sylvestrem Stallone i Viggo Mortensenem między innymi (106 min)
FilmBox o godz. 21:00 "Prowokacja", czyli z roku 2005 Steven Seagal o niczym, ale pięścią (87 min)
Universal o godz. 21:00 "Królestwo", czyli Jamie Foxx, Chris Cooper, Jennifer Garner i Jason Bateman w mocnej, acz zgranej już sensacji z 2007 roku (140 min)
Metro o godz. 21:55 "Krew za krew", czyli western bardzo mierny za to z Liamem Neesonem i Piercem Brosnanem, chociaż to niewiele zmienia (106 min)
Polsat o godz. 22:05 "Saga Zmierzch: Zaćmienie", czyli romantyczne fantasy dla romantycznych nastolatek myślących o miłości, szczególnie do Roberta Pattinsona (124 min)
Ale kino+ o godz. 22:20 "Zodiak", czyli bardzo dobry kryminał Davida Finchera z Jakem  Gyllenhaalem, Markiem Ruffalo i Robertem Downeyem Jr. (155 min)
TVP 2 o godz. 22:20 "Przybliżenie", czyli Kornel Morawiecki jako gość w drętwym niestety programie Piotra Gocieka i Rafała Ziemkiewicza (60 min)
TV Puls o godz. 22:20 "Nieobliczalny", czyli Steven Seagal jak zawsze bez wyrazu, za to bardzo konkretnie (91 min)
TVN 7 o godz. 22:50 "Mecz ostatniej szansy", czyli komediodramat,  z Vinnie Jonesem nie tylko sportowy (99 min)
TV 6 o godz. 23:00 "Syrena", czyli głupawy horror z Rufusem Sewellem i złą istotą, która jest nie tylko zła, ale i złośliwa(91 min)
TVP Polonia o godz. 23:15 "Gdyby ludzie słuchali piosenek", czyli koncert Jaromira Nohavicy i Andrzeja Sikorowskiego z 2016 roku prowadzony przez Artura Andrusa (55 min)
TVP HD o godz. 23:30 "Kawalerskie życie na obczyźnie", czyli dobry film z Markiem Bukowskim, Bożeną Dykiel i Arturem Barcisiem z elementami cokolwiek żołnierskiego humoru (100 min)
Stopklatka TV o godz. 00:10 "Wolf Creek", czyli australijski horror z sensem, ale nie na tyle wielkim, żeby noc zarywać (95 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"