Ostatni to tego lata wieczór z porucznikiem Zubkiem. Szkoda, bo go lubię od lat niezmiennie, ale za tydzień przywitam porucznika Jaszczuka, i też będzie dobrze. Kolejny odcinek „07 zgłoś się” w TVP 2. Są dzisiaj również premiery. W HBO thriller „Czarny motyl” z Antonio Banderasem i Jonathanem Rhys Meyersem niezły, a w Canal+ nowy wykwit braku aktorskiego talentu pana Stevena Seagala w strzeleckim SF „Zabójca idealny”. Bardzo polecam Waszej uwadze dzisiejszy horror „Niewidzialny człowiek” z 1933 roku w TVP Kultura. Jak na tamte czasy mistrzostwo świata w kategorii „efekty specjalne”. No i w ogóle niezła robota. Do tego znajdziecie kilka słów również m.in. o sensacji „Nocny jastrząb” z Sylvestrem Stallone (TVP 1), komedii Mela Brooksa „Robin Hood: Faceci w rajtuzach” (Fox Comedy), zapowiedź „Ojca chrzestnego” (TVN), oraz o wyśmienitych dokumentach o naszej bardzo dawnej historii, które zobaczyć można dzisiaj w National Geographic. I uwaga, dla miłośników naprawdę mocnych, oderwanych od rozumu wrażeń, dzisiaj specjał wyjątkowy, czyli w FilmBox „Megaszczęki kontra megamacki”. Już tytuł wystarczy, żeby dać się namówić. 
Jutro znajdziecie tu znakomity Polecaj TV na sopotę, a dzisiaj przyjemnego życzę piątku. Bardzo. 

 

 


Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"


FILM

TVN godz. 20:00
Zapowiedź (Knowing) - thriller Wlk.Bryt./USA 2009, reż. Alex Proyas, wyst. Nicolas Cage, Rose Byrne (150 min)

Dzieci mają narysować, jak będzie wyglądał świat za 50 lat. Jedna dziewczynka oddaje kartkę zapisaną cyframi. I dopiero pół wieku później pewien astrofizyk stwierdza, że te cyfry oznaczają daty katastrof. CIEKAWY POMYSŁ, FILM KRZYWDY NIE ROBI.

 

TVN 7 godz. 20:00
Polowanie na mysz (Mousehunt) - komedia, USA 1997, reż. Gore Verbinski, wyk. Nathan Lane, Lee Evans, Vicki Lewis, Maury Chaykin (94 min)

Od lat skłóceni bracia nieudacznicy, muszą się pogodzić, gdy umiera ich ojciec, bo tylko wtedy w spadku odziedziczą stary, zabytkowy dom. Dziedziczą go więc i... teraz muszą użerać się z dokuczliwą myszą. GŁUPIE, ALE MOŻE BAWIĆ

 

Nowa TV godz. 20:00
Stary, kocham cię (I Love You, Man) - komedia, USA 2009, reż. John Hamburg, wyk. Paul Rudd, Rashida Jones, Jason Segel, Sarah Burns (105 min)

Agent nieruchomości, sposobi się właśnie do ślubu z kobietą swoich marzeń, gdy pojawia się nieoczekiwana komplikacja. Odkrywa, że nie ma wśród znajomych nikogo na tyle bliskiego, by mógł zostać jego drużbą. Rozpoczyna więc poszukiwania osoby, którą mógłby nazwać przyjacielem. Któregoś dnia poznaje pana, którego niezwykła osobowość wywiera na nim silne wrażenie. Między mężczyznami rodzi się nić sympatii. Ale z czasem ich specyficzna znajomość zaczyna się umacniać, na czym cierpi związek naszego agenta nieruchomości. NIE PORYWA, ALE NIEŹLE BAWI.

 

Stopklatka TV godz. 20:00
Nasz brat idiota (Our Idiot Brother) - komediodramat, USA 2011, reż. Jesse Peretz, wyk. Paul Rudd, Nick Sullivan, Francesca Papalia, Bob Stephenson (86 min)

Ned mieszka razem z dziewczyną i z psem Williem Nelsonem. Jest przyjaźnie nastawionym do świata idealistą, uprawia ekologiczną żywość. Gdy sprzedaje marihuanę udającemu depresję policjantowi, trafia do więzienia. Po odsiedzeniu wyroku nie ma dokąd wracać. Dziewczyna ma nowego przyjaciela, a co gorsze - nie chce oddać psa. Ned pomieszkuje u swoich trzech ambitnych sióstr. Wraz z nim w ich uporządkowanych domach pojawia się bezwarunkowa szczerość i niespodziewane kłopoty. TROCHĘ ŚMIESZY, TROCHĘ MIESZA W GŁOWIE

 

Polsat godz. 20:10
Fantastyczna czwórka (Fantastic Four) - film SF, USA/Niemcy 2005, reż. Tim Story, wyk. Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans, Michael Chiklis, Julian McMahon, Hamish Linklater, Kerry Washington, Laurie Holden, David Parker, Kevin McNulty (106 min)

Ekranizacja jednego z najbardziej znanych komiksów z wydawnictwa Marvel. A to, jak się słusznie domyślacie, oznacza to efektowne kino z supermocami i walką dobra ze złem. Z PRZYJEMNOŚCIĄ

 

HBO godz. 20:10
Czarny motyl (Black Butterfly) - thriller, USA 2017, reż. Brian Goodman, wyk. Antonio Banderas, Jonathan Rhys Meyers, Piper Perabo, Abel Ferrara, Katie McGovern, Gioia Libardoni (89 min)

Premiera w telewizorze.
Niezłe napięcie i pojedynek Antonio Banderasa, podupadłego nieco pisarza z Jonathanem Rhys Meyersem, tajemniczym włóczęgą, którego ten pierwszy pod dach swój przyjął. A przyjął go pod dach, mimo że w okolicy dzieją się od pewnego czasu rzeczy straszne. BEZ REWELACJI, ALE POD NAPIĘCIEM

 

TVP 1 godz. 20:20
D'Artagnan i trzej muszkieterowie (D'Artagnan et les trois mousquetaires) - film kostiumowy, Francja 2005, reż. Pierre Aknine, wyk. Vincent Elbaz, Emmanuelle Béart, Tchéky Karyo, Heino Ferch, Grégori Derangere (92 min)

Druga z dwóch części jednej z wielu ekranizacji słynnej i świetnej powieści płaszcza i szpady. Bez rewelacji, ale Z JAKO TAKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ

 

TVP Kultura godz. 20:30
Niewidzialny człowiek (The Invisible Man) - horror, USA 1933, reż. James Whale, wyk.
Claude Rains, William Harrigan, Henry Travers, Gloria Stuart (71 min)

Najkrócej rzecz ujmując po prostu dzieło sztuki. Oczywiście ze wszystkimi "grzechami" takich mających działać wyłącznie na emocje produkcji z lat 30. niesłusznie minionego wieku, ale dzieło. I przy okazji pokaz techniki tzw. zdjęć trickowych, które naonczas były po prostu wybitne. A rzecz jest o szalonym naukowcu, który odkrył specyfik czyniący go niewidocznym. Niestety jednym ze skutków ubocznych jest postępujące szaleństwo. Co ma oczywiście poważne konsekwencje. POZYCJA KLASYCZNA, I SŁUSZNIE

 

Canal+ godz. 21:00
Zabójca idealny (The Perfect Weapon) - film sensacyjny, USA/Hiszpania/Szwecja 2016, reż.
Titus Paar, wyk. Steven Seagal, Sasha Jackson, Vernon Wells, Johnny Messner, Richard Tyson (83 min)
Premiera w telewizorze.
Steven Seagal za ciężki już na bijatykę, ale wciąż w imponujący sposób potrafiący w każdej okoliczności utrzymać twarz bez wyrazu, w filmie o pościgach i zabijaniu. A rzecz dzieje się w totalitarnej Ameryce w roku 2045. Działa tu oddział rządowych zabójców bezwzględnych, którzy pozbawiają życia przeciwników władzy. A teraz spotka ich przykrość wielka, bo przyjdzie im spróbować zabić jednego ze swoich dawnych kolegów. A ów jest lepszy od nich wszystkich. AKCJA PO PROSTU

 

Metro godz. 21:45
Nocny jastrząb (Nighthawks) - film sensacyjny USA 1981, reż. Bruce Malmuth, Gary Nelson, wyk. Sylvester Stallone, Billy Dee Williams, Lindsay Wagner (120 min)

Policjant próbuje schwytać terrorystę, który paraliżuje Nowy Jork. I tak się ścigają, że z czasem ich zmagania przeradzają się dla obu w prywatną wojnę. EFEKCIARSKIE NA MIARĘ SWOICH CZASÓW, ALE DZIAŁA

 

FOX Comedy godz. 22:00
Robin Hood: Faceci w rajtuzach (Robin Hood: Men in Tights) - komedia, Francja/USA 1993, reż. Mel Brooks, wyk.
Cary Elwes, Richard Lewis, Roger Rees (100 min)

Mel Brooks żartuje sobie w swoim dobrym stylu z angielskiej legendy, historii i obyczajów, a takoż z najbardziej znanej ekranizacji tejże legendy, w której panem Robinem był Erol Flyn. BARDZO DO ZABAWY

 

TVP 1 godz. 22:05
Moja super eksdziewczyna (My Super Ex-Girlfriend) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Ivan Reitman, wyk. Uma Thurman, Luke Wilson, Anna Faris, Rainn Wilson (91 min)

Na barkach pewnej obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami superbohaterki leżą losy całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Nowego Jorku. Ona ma już jednak trochę dość tej ciężkiej pracy, i marzy o domku z ogródkiem i mężu. Znajduje więc takiego kandydata, który jednak - oj, duży błąd, chociaż go rozumiem, bo uroda Umy Thurman to jedno, ale życie z nią to drugie - zostawia ją dla jej koleżanki. I teraz poznaje na sobie moc swojej eks. ZASKAKUJĄCO ZABAWNE.

 

TVN 7 godz. 22:10
Ratunku! Awaria! (Be Kind Rewind) - komedia, USA/Wielka Brytania 2008, reż. Michel Gondry, wyk. Jack Black, Mos Def, Danny Glover, Mia Farrow (102 min)

Jerry ulega silnemu namagnetyzowaniu w elektrowni. Gdy odwiedza przyjaciela w wypożyczalni wideo, niszczy wszystkie kasety. Więc teraz panowie spróbują sami odtworzyć najciekawsze filmy. Jack Blask jest jednym z moich ulubionych aktorów i w tym filmie nie zawodzi, ale FILM ŚREDNI.

 

Polsat godz. 22:35
Spider-Man 3 - film przygodowy, USA 2007, reż. Sam Raimi, wyk. Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Thomas Haden Church, Topher Grace (140 min)

Kolejny film o panu, który bywa panem pająkiem. Znowu bardzo widowiskowe, i znowu z przesłaniem, bo tu nie tylko o akcję chodzi. Ale ja superbohaterów nie lubię. BYĆ MOŻE

 

TVN godz. 22:40
Ojciec chrzestny (The Godfather) - dramat sensacyjny, USA 1972, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, James Caan (175 min)

Nie będę Was obrażał pisząc o czym to film przecież. Może tylko - bo może komuś jednak udało się jakimś cudem nie dowiedzieć się o nim - że to według wielkiej powieści pana Puzo, i o przyjaźni, lojalności i miłości jest, a światem jest tu prawdziwa mafia w starym stylu. KLASYKA.

 

TVP Kultura godz. 23:40
Złotoręki (The Man with the Golden Arm) - dramat kryminalny, USA 1955, reż. Otto Preminger, wyk. Frank Sinatra, Eleanor Parker, Kim Novak, Arnold Stang (119 min)

Dramat z jedną z ważniejszych w karierze, choć mało efektowną rolą Franka Sinatry. Ów gra tu narkomana, który po wyjściu z więzienia próbuje zacząć nowe życie, ale dawne życie i dawny szef upominają się o niego i wkrótce znowu zaczyna brać, a potem zostaje uwikłany w morderstwo. W STARYM (DOBRYM) KINIE

 

SERIAL

TVP 2 godz. 21:55
07 zgłoś się - serial kryminalny, Polska 1981, reż. Krzysztof Szmagier, wyk. Bronisław Cieślak, Piotr Fronczewski, Grażyna Szapołowska, Zdzisław Kozień, Laura Łącz, Tomasz Grochoczyński, Dorota Kamińska, Zdzisław Tobiasz (90 min)

To już ostatni - niestety - odcinek z porucznikiem Zubkiem. Udział tu jego jest niewielki, chociaż jak zwykle znaczący. To jest ten odcinek, w którym porucznik Borewicz udawał będzie wodnego ratownika, co zresztą sprawiało panu Bronisławowi Cieślakowi przyjemność wielką, bo pływanie było jego mocną stroną, a i ratownikiem był naprawdę. Kiedy więc wskoczy po rzuconą w toń jeziora przez pana Fronczewskiego cegłę, to po pierwsze pan Piotr naprawdę ją tam wrzuca, a po drugie pan Bronek naprawdę po nią wskakuje i ją z dnia wyciąga. A przy okazji dowiemy się ile naonczas zarabiały panie nie najcięższych obyczajów. ŚWIETNA ZABAWA

 

DOKUMENT

National Geographic godz. 22:00
Tajemnice początków Polski: Miasto zatopionych bogów - film dokumentalny Polska 2013; reż. Zdzisław Cozac (60 min)

Jedziemy na wyspę Wolin, żeby skonfrontować różne teorie na temat wielkich, podniecających poszukiwaczy skarbów od stuleci wczesnośredniowiecznych tajemnic. Czy wyspa była wtedy Wikińska czy Polska, czy to tutaj był legendarny, najbogatszy i największy port swoich czasów, czyli Wineta? Wspaniała rzecz, którą powinniście zobaczyć. BARDZO POLECAM

 

National Geographic godz. 23:00
Tajemnice początków Polski: Krzyż i korona - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Zdzisław Cozac (53 min)

Jeszcze raz, ale warto. Każdy powinien to zobaczyć. Zwłaszcza, że autor udowadnia, że nasza historia nie tylko jest pełna niezwykłości, ale w dodatku można o niej tak opowiadać, że aż chce się poznawać jej więcej. Tym razem najnowszy stan wiedzy i teorie na temat chrztu Mieszka I i chrystianizacji wczesnego państwa Piastów. Od czasów przedchrześcijańskich, aż do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

FilmBox godz. 21:00
Megaszczęki kontra megamacki (Mega Shark vs. Giant Octopus) - horror, USA 2009, reż. Jack Perez, wyk. Deborah Gibson, Lorenzo Lamas, Vic Chao, Jonathan Nation (88 min)

Czy można nie zachwycić się takim tytułem? Nie można. Oto w Oceanie Spokojnym masowo giną delfiny. A potem znikać w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają statki. Więc zmyślna pani Emma McNeil, oceanograf podejrzewa, bo przecież jakie mogłoby być inne rozwiązanie, że to gigantyczny rekin atakuje zwierzęta i ludzi. Ale to nie koniec atrakcji. ŁEB URYWA.

 

I NA KRÓTKO JESZCZE

Metro o godz. 20:00 "Bezcenna Jane", czyli krwawa jatka SF z 2005 roku sprawna (78 min)
TV Puls o godz. 20:00 "Desperado", czyli z roku 1995 Roberta Rodrigueza krwawe kino z Antonio Banderasem, Salmą Hayek o Quentinem Tarantino między innymi oczywiście (106 min)
Universal o godz. 22:30 "Na fali", czyli sensacyjna przygoda z 1991 roku z Patrickiem Swayze i Keanu Reevesem (117 min)
Zoom TV o godz. 21:10 "Przetrwać Coldwater", czyli kiepawy thriller na który czasu szkoda (104 min)
Kino Polska o godz. 22:00 "Zabij mnie, glino", czyli Bogusław Linda kontra Piotr Machalica w dobrym kryminale Jacka Bromskiego z 1987 roku (117 min)
TV Puls o godz. 22:00 "W odwecie za śmierć", czyli Steven Seagal w umiarkowanej formie, ale jak zawsze zabójczo skuteczny (93 min)
TVP Kultura o godz. 22:20 Karolina Skrzyńska i Ralph Kaminski, czyli wspomnianie koncertu opolskiej sceny alternatywnej z 2016 roku (40 min)
Ale kino+ o godz. 22:20 "Bez wyjścia", czyli świetny thriller z Kevinem Costnerem i Genem Hackmanem, ale tylko za pierwszym razem, gdy jest tajemnica (109 min)
TVP 2 o godz. 23:40 "Golfiarze", czyli z roku 1980 komedia z Chevy Chasem, Rodneyem Dangerfieldem i przede wszystkim Billem Murrayem próbującym pokonać złośliwego gryzonia (94 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"