We wstępie dzisiaj zamiast napisać co szczególniej polecam z listy, napiszę słów kilka o tym, czego na liście nie ma.
A zacznę od tego, że w TVP Seriale właśnie przeskakuje rolka z serialem „Ranczo”. I nie wiem czy się z tego śmiać czy łzę uronić. W każdym razie o godz. 21:15 rozpoczyna się ostatni, 130 odcinek serialu, a kiedy się skończy, po reklamowej przerwie, o godz. 22:15 rozpocznie się odcinek pierwszy, ten z 2006 roku. I potem w trybie codziennym, i tak aż do momentu, kiedy wszyscy uznacie, że to serial nudny.

Mocny, mocno śmieszny wieczór zapowiada się w Paramount. Od godz. 20:00 najpierw „Czy leci z nami pilot?”, a o godz. 21:50 „Spokojnie, to tylko awaria”. W HBO 3 wieczór serialowy, czyli o godz. 21:00 powtórka drugiego odcinka „Westworld” z Anthonym Hopkinsem i Edem Harrisem, o godz. 22:00 premiera trzeciego i czwartego odcinka serialu „Półświaty” z Indonezji, a w FOX od godz. 21:00 od początku „Grey's Anatomy: Chirurdzy 13” w dawce odcinków czterech.
A teraz zapraszam do listy, na której znajdziecie – mam nadzieję – coś dobrego dla siebie. Jeśli nie fabułę, to na pewno któryś z dobrych dokumentów powinien Was zainteresować.

Jutro znajdziecie tu m.in. Polecaj TV na czwartek, a dzisiaj przyjemnej życzę środy. Bardzo.

 

 

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie w dziale "Polecaj Codzienny"


FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Blef (The Hoax) - komediodramat, USA 2006, reż. Lasse Hallström, wyk.
Richard Gere, Marcia Gay Harden, Alfred Molina, Julie Delpy (111 min)

Niezła rzecz o pisarzu, który w ramach odwetu na wydawcy układa fałszywą autobiografię ekscentrycznego milionera. Fałszuje jego korespondencję, a nawet naśladuje głos itd., a wkrótce traci kontakt z rzeczywistością, i przekracza granice między fikcją, którą stworzył, a prawdą. Z SENSEM.

 

Metro godz. 20:00
Gorączka sobotniej nocy (Saturday Night Fever) - film muzyczny, USA 1977, reż.
John Badham, wyk. John Travolta, Karen Lynn Gorney, Barry Miller, Joseph Cali (114 min)

19-letni Tony Manero uchodzi w dyskotece za króla parkietu. Kiedy zostaje ogłoszony konkurs na najlepszą parę tancerzy, Tony i Stephanie postanawiają wziąć w nim udział. WYZNANIE WIARY ERY DISCO.

 

Cinemax godz. 20:00
Śledztwo skończone - proszę zapomnieć (L'istruttoria e chiusa: dimentichi) - thriller, Włochy/Francja 1971, reż. Damiano Damiani, wyk.
Franco Nero, Riccardo Cucciolla, Georges Wilson, John Steiner (102 min)

Architekt Vanzi protestuje przeciw projektowi, którego rozwój może mieć negatywny wpływ na miejscową ludność. Ale to, co może podobać się lokalesom, nie podoba się mafii, więc pan architekt zaczyna mieć coraz większe kłopoty. Ot, na początek ni stąd ni zowąd zostaje oskarżony i trafia do więzienia. NIEZŁA ROBOTA

 

HBO godz. 20:10
Kraina jutra (Tomorrowland) - film fantasy, USA/Hiszpania 2015, reż. Brad Bird, wyk. George Clooney, Hugh Laurie, Britt Robertson, Raffey Cassidy (125 min)

Oto zgorzkniały, uznany dawno temu za geniusza pan i z optymizmem patrząca w przyszłość dziewczynka muszą uratować świat korzystając z nie tylko z wiedzy, ale również, a może nawet przede wszystkim z wyobraźni i wiary. Obsada bardzo dobra, historia taka sobie, więc w sumie DO ZOBACZENIA.

 

Polsat godz. 20:40
Płytki facet (Shallow Hal) - komedia romantyczna, USA/Niemcy 2001, reż. Bobby Farrelly, Peter Farrelly, wyk.
Gwyneth Paltrow, Jack Black, Jason Alexander, Joe Viterelli (113 min)

Jack Black, zahipnotyzowany przez telewizyjnego guru, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w mocno otyłej Gwyneth Paltrow. Gdy po pewnym czasie czar pryska, i staje oko w oko z potężną kobietą, będzie musiał się z tą prawdą skonfrontować. JACK BLACK ZNAKOMITY, WIĘC DLA NIEGO.

 

TVN godz. 20:55
John Q. (John Q) - dramat sensacyjny, USA 2002, reż. Nick Cassavetes, wyk. Denzel Washington, Robert Duvall, James Woods, Daniel E. Smith (116 min)

Afroamerykanin John Q. Archibald jest robotnikiem, który z trudem wiąże koniec z końcem. Najważniejsza w jego życiu jest rodzina - ukochana żona Denise i synek, który niespodziewanie zapada na ciężką chorobę serca. Jedynym ratunkiem jest natychmiastowy przeszczep. Ale ubezpieczenie zdrowotne nie chce pokryć kosztów operacji. Kiedy zapada decyzja o wypisaniu Michaela ze szpitala, zrozpaczony John wchodzi uzbrojony do kliniki i bierze zakładników. Prawdziwe emocje, bo i nerw prawdziwy. Iluż polskich rodziców, albo pacjentów miałaby na to ochotę? Ech... Momentami bardzo chwyta za serce. KAWAŁ DOBREGO, PORUSZAJĄCEGO KINA.

 

TVP 2 godz. 21:45
Wygrane marzenia (Coyote Ugly) - komedia romantyczna, USA 2000, reż. David McNally, wyk. Piper Perabo, Adam Garcia, John Goodman, Izabella Miko (96 min)

Niejaka Violet, utalentowana muzycznie nastolatka z małego miasteczka, marzy o sławie i dorosłym życiu na własny rachunek. Przeprowadza się więc do Nowego Jorku, i próbuje zrealizować swoje pragnienia. ALEŻ TO MIAŁKIE.

 

 

TVP Kultura godz. 22:15
Marat/Sade - dramat kostiumowy, Wielka Brytania 1967, reż.
Peter Brook, wyk. Patrick Magee, Ian Richardson, Michael Williams, Clifford Rose (116 min)

Film oparty na sztuce Petera Weissa, i wstyd się przyznać, ale nie znam, choć doczytałem się, że to filmu klasyka. Trzeba zatem będzie zaległość nadrobić. A tymczasem słów kilka z prasinfo: Markiz de Sade postanawia w zakładzie dla obłąkanych wystawić sztukę o śmierci Jean-Paula Marata, z pensjonariuszami tegoż zakładu w rolach głównych i pozostałych. TRZEBA BĘDZIE ZOBACZYĆ

 

TV 6 godz. 22:55
RoboDoc - komedia SF, USA 2009, reż.
Stephen Maddocks, wyk. William Haze, Kenny Babel, Alan Thicke, David Faustino (92 min)

Naukowcy konstruują nieomylnego robota medycznego. Zarabiającym na błędach lekarskich prawnikom grozi bankructwo. Jeden z nich robi wszystko, aby temu zapobiec. KOSZMAREK.

 

CBS Europa godz. 23:00
Nędznicy (Les Misérables) - musical, USA/Wielka Brytania 2012, reż.
Tom Hooper, wyk. Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried (152 min)
Były skazaniec odbudowuje swoje życie - po latach zostaje właścicielem szwalni, po latach kolejnych nawet merem. Ale aparat sprawiedliwości ma z nim jeszcze jakieś porachunki i się o niego upomni. Wyśmienite w każdym calu, a Jackman bliski ideału. Po ostatnim razie i uwagach o braku ostrzeżenia, przyznam że myślałem, że napis "musical" wystarczy, ale niech będzie. UWAGA, ŚPIEWAJĄ. LEKTURA.

 

TVN 7 godz. 23:40
Ratunku! Awaria! (Be Kind Rewind) - komedia, USA/Wielka Brytania 2008, reż. Michel Gondry, wyk. Jack Black, Mos Def, Danny Glover, Mia Farrow (102 min)

Jerry ulega silnemu namagnetyzowaniu w elektrowni. Gdy odwiedza przyjaciela w wypożyczalni wideo, niszczy wszystkie kasety. Więc teraz panowie spróbują sami odtworzyć najciekawsze filmy. Jack Blask jest jednym z moich ulubionych aktorów i w tym filmie nie zawodzi, ale FILM ŚREDNI.

 

Kino Polska godz. 23:50
Sprawa Gorgonowej - dramat kryminalny, Polska 1977, reż. Janusz Majewski, wyk. Aleksander Bardini, Ewa Dałkowska, Mariusz Dmochowski, Andrzej Łapicki (138 min)

Wielki dramat sądowy, najgłośniejsza zbrodnia II RP, do dzisiaj budząca wątpliwości i przypomnienie, że nie dzisiaj wymyślono tabloidyzację mediów. BARDZO DOBRY TO JEST FILM 

 

SERIAL

FilmBox Premium godz. 21:00
Dominion Creek (An Klondike) - western, Irlandia 2015, reż. Dathaí Keane, wyk.
Owen McDonnell, Dara Devaney, Seán T. Ó Meallaigh, Julian Black Antelope (52 min)

Czteroodcinkowy irlandzki western, o braciach Connolly, którzy stają się właścicielami praw do kopalni złota w Kanadzie, ale sprawa nie jest taka fajna, bo po pierwsze popadają w konflikt z lokalnym bogaczem, a po drugie zaczynają się też niesnaski między nimi. Z PRZYJEMNOŚCIĄ

 

HBO godz. 22:20
Pustkowie (Pustina) - serial obyczajowy, Czechy 2016, wyk. Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Jan Cina (59 min)

Powtórka pierwszego z ośmiu odcinków. Kolejna próba zrealizowania skandynawsko szkockiego serialu, który nie jest ani skandynawski, ani szkocki. Ale to zaskakująco dobry serial pod napięciem. Zaskakujący, bo nigdy nie lubiłem czeskich kryminałów, czy prób odcinkowych thrillerów. A tu jest bardzo nieźle. Głównie za sprawą scenariusza, który wciąga. Mimo małych mielizn tu i ówdzie. A rzecz jest o pani szefującej małemu miasteczku leżącemu na złożach węgla brunatnego. Firma wydobywcza wykupuje mieszkańców, płaci im żeby sobie poszli, a nasza bohaterka robi wszystko, by miasteczko ocalić. I w tych okolicznościach znika jej młodociana córka, i robi się tajemniczo i duszno. Nie widziałem jeszcze całości, więc nie wiem czy nie wpada w czarną dziurę, ale NA PEWNO WARTO SPRAWDZIĆ

 

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20
Podwójnie skazani (The Condemned) - film dokumentalny, Rosja/Wielka Brytania 2013, reż. Nick Read (80 min)

W głębi Rosji, pośród pól i lasów, zbudowano zakład karny, w którym przebywa ponad 260 więźniów skazanych za popełnienie blisko 800 morderstw. Na większości z nich ciążył wyrok śmierci, ale po zniesieniu tej kary w 1996 roku zastąpiono ją dożywociem. WARTO ZOBACZYĆ, ŻEBY WIEDZIEĆ

 

HBO 2 godz. 21:00
Tancerz (Dancer) - film dokumentalny, Wielka Brytania/Rosja/Ukraina/USA 2016, reż. Steven Cantor, wyk. Jade Hale-Christofi, Sergei Polunin (81 min)

Rzecz o Siergieju Połuninie, który w wieku 19 lat został najmłodszym w historii głównym tancerzem londyńskiego Royal Ballet, ale dwa lata później, u szczytu, nieoczekiwanie z zespołu odszedł. WARTO WIEDZIEĆ.

 

TVP 2 godz. 23:35
Jądro wieczności (Into Eternity) - film dokumentalny, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy 2010, reż. Michael Madsen (75 min)

Filmowa medytacja nad moralnością cywilizacji tworzącej składowisko odpadów radioaktywnych. PRZYKRE

 

NA KRÓTKO JESZCZE, ALE DUŻO I KONKRETNIE

TV Puls o godz. 20:00 "Spartakus: Krew i piach", czyli dwa odcinki serial z niesamowitą Lucy Lawless (2x54 min)
TVN 7 o godz. 20:00 "Radośnie śpiewajmy", czyli Queen Latifah i Dolly Parton śpiewają na wesoło (118 min)
TVP 1 o godz. 20:30 "Urodzinowy koszmar", czyli średni, ale za to bardzo średni thriller z 2015 roku (87 min)
Polsat Film o godz. 21:00 "Siła strachu", czyli Robert De Niro, Dakota Fanning I Famke Janssen pod napięciem (101 min)
CBS Europa o godz. 21:00 "Facet pełen uroku", czyli komedia romantyczna, której jednym ciekawym elementem jest Jessica Alba (95 min)
TV 4 o godz. 21:00 "Potwór", czyli bardziej koszmarny niż straszny horror (94 min)
TNT o godz. 21:00 "Skazani na Shawshank", czyli Tim Robbins i Morgan Freeman w filmie genialnym z 1994 roku (170 min)
Ale kino+ o godz. 21:50 "Kwiaty wojny", czyli Christian Bale w chińskim, z rozmachem zrealizowanym filmie historycznym (146 min)
Universal o godz. 22:00 "Dorwać Cartera", czyli Sylvester Stallone w gorszej, ale bardziej wybuchowej wersji starej sensacyjnej historii (125 min)
TV Puls o godz. 22:05 "Outlander", czyli  przygodowe kino jako takie z Jamesem Caviezelem, Sophią Myles i Johnem Hurtem (115 min)
Metro o godz. 22:15 "Na linii strzału", czyli Mariel Hemingway w sensacji oglądać się dającej, choć bez wielkiej satysfakcji (83 min)
Stopklatka TV o godz. 22:30 "Prowokacja", czyli Steven Seagal po prostu (83 min)
TV 4 o godz. 23:00 "Robocop", czyli  Peter Weller w kultowym filmie Paula Verhoevena z 1987 roku (103 min)
Polsat o godz. 23:00 "Studenci", czyli  komedia tak banalna, że można sobie przy niej kimnąć (94 min)
TVN o godz. 23:20 "Żywy zapalnik", czyli  Pierce Brosnan i Ron Silver w sensacyjnym filmie z 1992 roku z emocjami trochę (85 min)
Zoom TV o godz. 23:25 "Hotel śmierci", czyli horror jak horror, tyle że troche gorszy (81 min)
Polsat o godz. 01:05 "Moja dziewczyna wychodzi za mąż", czyli komedia romantyczna z Patrickiem Dempseyem, za to bez wdzięku (101 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie w dziale "Polecaj Codzienny"