Otóż szczególne polecenie należy się dzisiaj TVP Kultura za retransmisję opery „Lohengrin” z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą. Dla melomanów uczta, dla pozostałych przyjemność. Do tego oczywiście na liście znajdziecie sporo niezłych filmów, powtórkę pierwszego odcinka serialu o Einsteinie w National Geographic i wiele innych ciekawości. Również w dziale „na krótko” oczywiście.

Jutro Polecaj tu będzie na środę, a dzisiaj przyjemnego życzę wtorku. Bardzo. 

 

 

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"


OPERA

TVP Kultura godz. 20:20
Lohengrin - opera, Niemcy 2016, reż. Christine Mielitz, wyk. Anna Netrebko, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny (220 min)

W iście gwiazdorskiej obsadzie wagnerowskiej opery. UCZTA NIE TYLKO DLA MELOMANÓW

 

FILM

Canal+ godz. 19:00
Bóg nie umarł 2 (God's Not Dead 2) - dramat obyczajowy, USA 2016, reż.
Harold Cronk, wyk. Maria Canals-Barrera, Pat Boone, Robin Givens, Melissa Joan Hart (115 min)

A to jest jeden z tych filmów, o których - śmiejąc się z filmowych produkcji Radia Maryja czy innych propozycji w podobie - nie chcecie wiedzieć, że w Stanach występują w nich gwiazdy. Oto ultrawalczące kino chrześcijańskie ze Stanów właśnie. Mowa jest o prześladowaniach chrześcijan w USA, o tym, że zły walczący ateizm robi dziury w ludzkich sercach itd. A przyczynkiem jest przykład nauczycielki, która wspomniawszy w publicznej szkole o Jezusie trafia przed sąd. A w tle nawrócenia, poznawanie "Boga żywego" i podobne sprawy. Jest masa nielogiczności, jednowymiarowych, łopatologicznych przekazów i zabiegów formalnych. No i nie zauważa  sprzeczności między tezami o uciskanych chrześcijanach a tym, że przysięgę na sali sądowej składa się na Biblię, lekcje zaczyna się od modlitwy, a w konstytucji boga jest dużo. Dla mnie strasznie egzaltowana to jest rzecz itd., ale dla wierzących będzie bardzo przyjemnym doświadczeniem. DO ZOBACZENIA

 

Metro godz. 20:00
Kult (The Wicker Man) - thriller, Niemcy/USA/Kanada 2006, reż. Neil LaBute, wyk.
Nicolas Cage, Ellen Burstyn, Kate Beahan, Frances Conroy (99 min)

Policjant ma odnaleźć córki byłej kochanki. A rzeczona pani mieszka na prywatnej wyspie, na której matriarchalna społeczność kultywuje dawne tradycje. Ellen Burstyn tak, film BARDZO ŚREDNIO

 

Stopklatka TV godz. 20:00
Dzień Świstaka (Groundhog Day) - komedia, USA 1993, reż.
Harold Ramis, wyk. Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott, Stephen Tobolowsky (97 min)

Jeden z moich ulubionych filmów, czyli Bill Murray jako zblazowany i egoistyczny pan od telewizyjnej pogody kolejny raz jedzie do Pensylwanii, by uczestniczyć w Dniu Świstaka. I mu się ten dzień nieoczekiwanie zapętlił. ŚMIESZNE, ROMANTYCZNE I Z DUŻYM SENSEM.

 

TVN 7 godz. 20:00
Cobra - film sensacyjny, USA 1986, reż.
George P. Cosmatos, wyk. Sylvester Stallone, Brigitte Nielsen, Reni Santoni, Andrew Robinson (87 min)

Sensacyjne kino z 1986, z kultową ongi kreowaną przez Sylvestra Stallone i jego lustrzanek postacią pana Cobrettiego, i dłuuuuuuugimi nogami Brigitte Nielsen

 

Cinemax godz. 20:00
Robot Jeeg (Lo chiamavano Jeeg Robot) - dramat sensacyjny, Włochy 2015, reż. Gabriele Mainetti, wyk. Claudio Santamaria, Luca Marinelli, Stefano Ambrogi, Maurizio Tesei (114 min)

Historia młodego rzymskiego złodzieja, któremu nie wiedzie się dobrze, ale los dał mu szansę na lepsze życie. Tą szansą są supermoce, których nabył wpadając w dziwną substancję uciekając przed Policją. I on przyjmuje wyzwanie i postanawia te moce wykorzystywać pomagając ludziom pomocy potrzebującym. Film jest inspirowany japońskim anime, i nie tylko z akcją jest, ale i z humorem. BARDZO DO ZOBACZENIA.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Granice namiętności (The Edge of Love) - dramat biograficzny, Wielka Brytania 2008, reż.
John Maybury, wyk. Keira Knightley, Sienna Miller, Matthew Rhys, Cillian Murphy (106 min)

Pani Vera Phillips i Dylan Thomas wychowywali się razem, byli w sobie zakochani itd.. Po dziesięciu latach spotykają się w ogarniętym wojną Londynie. Odżywają dawne uczucia, ale Dylan jest żonaty z Caitlin. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

TVN 7 godz. 21:50
Dzika banda (The Wild Bunch) - western, USA 1969, reż. Sam Peckinpah, wyk.
William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O'Brien (134 min)

Jeden z westernowych klasyków. Rok 1913. Banda rzezimieszków, którymi dowodzi Pike Bishop, planuje ostatni skok. Napadłszy na bank kolejowy, ludzie Bishopa wpadają w pułapkę zastawioną przez Deke'a Thorntona. DLA FANÓW FATUNKU.

 

TV Puls godz. 21:55
Tylko strzelaj (Shoot 'Em Up) - film sensacyjny, USA 2007, reż. Michael Davis, wyk.
Clive Owen, Paul Giamatti, Monica Bellucci, Stephen McHattie (86 min)

Pan jest świadkiem pościgu bandytów za ciężarną. Rusza na pomoc uciekinierce. Podczas strzelaniny kobieta zaczyna rodzić. Pan przyjmuje więc poród i likwiduje też kolejno jej prześladowców. Niestety, kobieta ginie od kuli, więc pan musi zająć się noworodkiem. I wtedy okazuje się, że to właśnie dziecko, a nie jego matka, jest celem przestępców. PRODUKCYJNIAK, ALE SIĘ OGLĄDA.

 

Polsat godz. 22:45
Zaginiona (Gone) - thriller, USA 2012, reż. Heitor Dhalia, wyk.
Amanda Seyfried, Emily Wickersham, Jennifer Carpenter, Daniel Sunjata (94 min)

Pani Jill jest pewna, że jej siostrę porwał morderca, któremu rok wcześniej cudem uciekła. Ale policja nie daje jej wiary, a nawet przekonana jest, że pani ma kłopoty z głową. Więc pani Jill sama chce dociec prawdy, ale policja uznaje ją za uzbrojoną i niebezpieczną i zaczyna ścigać. SZAŁU NIE MA

 

TVP 1 godz. 23:20
Dom snów (Dream House) - thriller USA 2011, reż. Jim Sheridan, wyk. Daniel Craig, Naomi Watts, Rachel Weisz (100 min)

Wydawca Will Attenton wraz z żoną i dwiema córkami przenosi się z Manhattanu do miasteczka w Nowej Anglii. Wkrótce dowiaduje się, że w jego nowym domu przed laty zamordowano kobietę i jej dzieci. Okazuje się, że nadal żyje mąż i ojciec ofiar, podejrzewany o popełnienie zbrodni. Will oraz zaprzyjaźniona sąsiadka podejrzewają, że sprawa zbrodni nie została należycie zbadana. DA SIĘ.

 

Polsat godz. 00:45
50 pierwszych randek (50 First Dates) - komedia romantyczna, USA 2004, reż. Peter Segal, wyk. Adam Sandler, Drew Barrymore, Rob Schneider, Sean Astin (99 min)

Playboy i weterynarz w jednej osobie, pan Henry, zakochuje się w kobiecie cierpiącej na zanik pamięci krótkotrwałej. Każdego dnia musi więc ją rozkochiwać w sobie od nowa. UROCZE.

 

SERIAL

National Geographic godz. 20:30
Geniusz (Genius) - serial biograficzny, USA 2017, reż. Ron Howard, wyk.
Geoffrey Rush, Nicholas Rowe, Samantha Colley, Jon Fletcher (60 min)

Jeszcze jedna powtórka odcinka pierwszego. Kim był Einstein przypominał nie będę, wspomnę tylko, że ów serial skupia się nie tyle na jego naukowych osiągnięciach, co skomplikowanych relacjach osobistych z ludźmi i światem. NIEŹLE TO WYGLĄDA, ALE BEZ SZALEŃSTW

 

DOKUMENT

Canal+ Discovery godz. 21:00
Pokolenie mistrzów - seria dokumentalna, Polska 2017 (2x30)

Bardzo fajna serial dokumentalna, której autorzy w bardzo mądrze poprowadzonych rozmowach przybliżają znanych przedstawicieli współczesnej kultury i sztuki w Polsce. Dzisiaj odcinki z Tomaszem Bagińskim i Marią Peszek. BARDZO WARTO

 

Fokus TV o godz. 21:00
Wielkie konstrukcje: Stadion Olimpijski w Londynie (London's Olympic Stadium) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2012, reż. Angela Clarce (50 min)

Bardzo ciekawa seria, w której na drobne szczegóły rozkładana jest - z wyłączeniem stref wrażliwych związanych z bezpieczeństwem - kilka wielkich, imponujących budowli. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

Planete+ godz. 22:00
Kontrolerzy lotów. Kto rządzi niebem? (Controlling The Skies) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Jon Kalina (51 min)

W kontekście tego, że od siedmiu lat mam wrażenie, że wszyscy wokół stali się fachowcami w sprawach lotnictwa, warto obejrzeć sobie obiektywny i rzeczowy dokument o tym, na czym polega praca kontrolerów lotu. Kontroler ruchu lotniczego to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata, od którego zależy życie setek ludzi. To profesja wymagająca inteligencji, pamięci, refleksu oraz odporności na stres. Oczywiście w normalnych warunkach. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

 

TVP 2 godz. 23:00
Moi Rollingstonsi - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Jan Sosiński (52 min)

Jeśli mielibyśmy wierzyć różnym rodzinnym przekazom, to na koncert Stonesów w 1987 roku w Sali Kongresowej weszło coś tak około miliona osób, ale wiemy, że szczęśliwców było niestety znacznie mniej. Jedną z takich szczęściar była 17-letnia Ola. I w 50. rocznicę wydarzenia dorosła już Aleksandra i fotograf Marek mówią o wpływie koncertu na ich losy. O muzyce i fenomenie zespołu mówią też m.in. prowadzący warszawski koncert Zbigniew Korpolewski oraz dziennikarz Piotr Metz. Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

 

I NA KRÓTKO JESZCZE

Nowa TV o godz. 20:00 "Z tobą w ciemności", czyli Mischa Barton w horrorze z 2012 roku do zobaczenia zdatnym (106 min)
TV Puls o godz. 20:00 "Nieobliczalny", czyli z roku 2006 Steven Seagal w kooperacji z Rumunami tym razem (91 min)
Zoom TV o godz. 20:00 "Ukryta kamera", czyli hiszpański thriller z sensem i satysfakcją (88 min)
Polsat o godz. 20:05 "The Brain. Genialny Umysł", czyli zabawowy show z ludźmi chwalącymi się przewagami własnego mózgu nad innymi mózgami (90 min)
Polsat Film o godz. 21:00 "Ewolucja", czyli tak zabawna jak głupia, a głupia bardzo komedia SF z 2001 roku z Davidem Duchovnym i Julianne Moore w rolach głównych (101 min)
TV 4 o godz. 21:00 "Street Fighter: Legenda Chun-Li", czyli Andrzeja Bartkowiaka waleczna sensacja (96 min)
TNT o godz. 21:00 "U-571", czyli wojenny dramat z przełomu wieków z Matthew McConaugheyem, Billem Paxtonem i Jonem Bon Jovi przede wszystkim (145 min)
HBO 3 o godz. 21:00 "Stacja Berlin", czyli dwa odcinki stylowego serialu szpiegowskiego z 2016 roku (2x52 min)
WP o godz. 21:30 "Most nad Sundem 2", czyli dwuodcinkowe otwarcie drugiego sezonu szwedzko duńskiego kryminału dobrego bardzo (70 min)
TVN o godz. 21:30 "Agent - Gwiazdy", czyli podchodów część jedenasta (50 min)
Kino Polska o godz. 21:50 "Porno", czyli z roku 1990 Marek Koterski o seksualnych utrapieniach młodego Polaka, z genialną rolą Zbigniewa Roli (78 min)
Universal o godz. 22:00 "Halo: Zmrok", czyli  Steven Waddington w średnim, ale do zobaczenia zdatnym amerykańskim SF z 2015 roku (120 min)
Stopklatka TV o godz. 22:00 "Oddział Delta 2", czyli Chuck Norris w reżyserii brata swego walecznie i oczywiście w słusznej jak on sam sprawie (106 min)
AXN Black o godz. 22:05 "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata", czyli widowiskowa przygodówka Gore Verbinskiego z Johnnym Deppem, Orlando Bloomem i Keirą Knightley (155 min)
HBO 2 o godz. 22:25 "Pozostawieni 3", czyli powtórka odcinka drugiego najnowszego i ostatniego sezonu (59 min)
TVN o godz. 22:30 "Kuba Wojewódzki", czyli talk-show tytułowego pana, który dzisiaj spotka się z panem Żebrowskim Michałem, aktorem i z panią Ewą Brodnicką, bokserką (50 min)
TV 6 o godz. 23:00 "Potępieni", czyli z 2014 roku amerykański horro, którego można się trochę przestraszyć (88 min)
TVP Kultura o godz. 01:15 "Kto sieje wiatr", czyli z roku 1960 Spencer Tracy i Gene Kelly w filmie genialnym (128 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"