Z przyjemnością zapraszam dzisiaj m.in. na wyjątkową operę Giacoma Pucciniego "Manon Lescaut" do TVP Kultura. To jedna z tych, które są na tyle przystępne, że nadają się nawet da początkujących. Będziecie zadowoleni.
Poza operą oczywiście filmy i niezłe dokumenty. Choćby „Firewall” z Harrisonem Fordem w TVN 7, Brittany Murphy i Holly Hunter w komedii romantycznej “Czarna książeczka” w Stopklatce, nagradzany na festiwalach dramat „Śmierć w Sarajewie” w Ale kino+, do łzy ostatniej melodramat „Księżniczka i żołnierz” w Polsacie, i wybitny film Luchino Viscontiego z Alainem Delonem „Rocco i jego bracia” w TVP Kultura. A w TVP 2 dokument „Mali zakupoholicy” ku przestrodze. A, i jeszcze w Comedy Central Michał Kempa w nowym programie „Comedy Club” do zabawy.

Jutro wracam z Polecajem TV na środę, a dzisiaj przyjemnego życzę wtorku.

 


Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"


OPERA

TVP Kultura godz. 20:20
Manon Lescaut - opera, Wielka Brytania 2014, reż. Jonathan Kent (140 min)

Trzecia w kolejności opera Giacoma Pucciniego, ale za to pierwsza, która była się sukcesem. Jej libretto oparte jest na powieści Antoine'a Prevosta, i pisało je pięciu różnych autorów, aż wreszcie sam kompozytor wziął się za jego redakcję i ułożył po swojemu. DO ZOBACZENIA I USŁYSZENIA

 

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Firewall - thriller, USA 2006, reż. Richard Loncraine, wyk. Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen (105 min)

Pan Jack pracuje sobie bezpiecznie w jednym z banków w Seattle. Doceniają go jako specjalistę do spraw ochrony informatycznej, ale jego umiejętności postanawia wykorzystać szef złodziejskiej szajki. Porywa więc jego bliskich i w ten sposób próbuje przekonać go do współpracy. Oczywiście my wiemy, że będzie tego żałował, ale on jeszcze nie wie. JEST NAPIĘCIE

 

Stopklatka TV godz. 20:00
Czarna książeczka (Little Black Book) - komedia romantyczna, USA 2004, reż. Nick Hurran, wyk. Brittany Murphy, Holly Hunter, Kathy Bates, Ron Livingston (107 min)

Pani asystentka producenta telewizyjnego show, niby to zbiera materiały do programu, a tak naprawdę sprawdza miłosną przeszłość swojego chłopaka. Zdobywa adresy jego byłych dziewczyn i poznając je, chce się dowiedzieć więcej o jego miłosnych podbojach. ŁADNE TO, ALE TYLKO ŁADNE

 

Ale kino+ godz. 20:10
Śmierć w Sarajewie (Smrt u Sarajevu) - dramat obyczajowy, Francja/Bośnia i Hercegowina 2016, reż. Danis Tanović, wyk. Snezana Vidovic, Izudin Bajrović, Vedrana Seksan, Muhamed Hadzovic (80 min)

Premiera w telewizorze.
Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie 2016 dramat o nierozwiązanych konfliktach politycznych, które tylko czekają, aby kiedyś wreszcie eksplodować. I oby nie z większą siłą. A rzecz dzieje się w setną rocznicę zamachu w Sarajewie, tego zamachu, który doprowadził do wybuchu I wojny światowej. I do hotelu z tej okazji mają się zjechać różni wielce szanowni goście ze świata, a pracownicy hotelu, którzy od miesięcy nie widzieli grosza swoich pensji, szykują strajk. Świetnie opowiedziane i jeszcze lepiej pomyślane, więc BARDZO WARTO.


TV 4 godz. 21:00
Demon: Historia prawdziwa (An American Haunting) - horror Wielka Brytania/USA/Kanada/Rumunia 2005; reż. Courtney Solomon; wyst. Donald Sutherland, Sissy Spacek, James D'Arcy (110 min)

Spokój farmerów państwa Bellów zaburza konflikt o ziemię z sąsiadką . Uważana za czarownicę kobieta rzuca na nich klątwę , i o d tej chwili w ich domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. DO SIĘ BANIA.

 

TVN 7 godz. 22:15
Tylko strzelaj (Shoot 'Em Up) - film sensacyjny, USA 2007, reż.
Michael Davis, wyk. Clive Owen, Paul Giamatti, Monica Bellucci, Stephen McHattie (86 min)

Pan jest świadkiem pościgu bandytów za ciężarną. Rusza na pomoc uciekinierce. Podczas strzelaniny kobieta zaczyna rodzić. Pan przyjmuje więc poród i likwiduje też kolejno jej prześladowców. Niestety, kobieta ginie od kuli, więc pan musi zająć się noworodkiem. I wtedy okazuje się, że to właśnie dziecko, a nie jego matka, jest celem przestępców. PRODUKCYJNIAK, ALE SIĘ OGLĄDA.


Polsat godz. 22:45
Księżniczka i żołnierz (The Princess and the Marine) - melodramat, USA 2001, reż. Mike Robe, wyk. Mark-Paul Gosselaar, Marisol Nichols, Keith Robinson, Dave Power (100 min)

Oparta na faktach opowieść o miłości pewnego mormona do pewnej muzułmanki, i wzajemnie. I ta ich miłość stała się podobno w roku 1999 przyczyną konfliktu między Bahrajnem a USA. Ja tego nie pamiętam, ale nawet jeśli to była dla świata ważna historia, to FILM DO ŁZY WYCIŚNIĘCIA PO PROSTU.

 

TVP Kultura godz. 23:20
Rocco i jego bracia (Rocco e i suoi fratelli) - dramat obyczajowy, Francja/Włochy 1960, reż.
Luchino Visconti, wyk. Alain Delon, Renato Salvatori, Annie Girardot, Katina Praxinou (185 min)

Kawał historii kina od mistrza Viscontiego. Oto pani Rosaria z czterema synami przeprowadza się z prowincji do Mediolanu. I wszystko byłoby - przynajmniej tak się wydaje - dobrze gdyby jeden z młodzieńców nie zakochał się do szaleństwa w pewnej prostytutce, która kocha się w innym z braci. Co rzecz jasna prowadzi do szeregu życiowych tragedii. POZYCJA KLASYCZNA

 

TVP 1 o godz. 23:05
Daredevil - film sensacyjny, USA 2003, reż.
Mark Steven Johnson, wyk. Ben Affleck, Jennifer Garner, Jon Favreau, Colin Farrell (99 min)

Niewidomy, ale za to z poczuciem sprawiedliwości mężczyzna dzięki wielostronnym ćwiczeniom uzyskuje wyostrzenie innych zmysłów. I wkrótce jako superbohater Daredevil rzuca wyzwanie największemu przestępcy w mieście. KOMIKSOWE W FORMIE I TREŚCI.

 

SERIAL

Comedy Central godz. 22:00
Comedy Club - prowadzący Michał Kempa (2x30 min)

Jeszcze jedna próba telewizyjnego skonsumowania popularności stand-upu. Pomysł jest taki, że z pomocą Michała Kempy rozśmieszać próbują nas również tzw. amatorzy. MOŻNA SPRÓBOWAĆ

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00
Dzikie konie z bagien Camargue (The Wild Horse Of The Marshes) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Laurent Charbonnier, Jean-Pierre Laborde (52 min)

Na obszarze nietkniętym ludzką ręką, w delcie Rodanu, we Francji, w regionie Camargue żyją dzikie konie. To jedna z nielicznych europejskich ras, która od tysięcy lat zachowała niezmienione cechy. CUDOWNE

 

TVP 2 godz. 22:55
Mali zakupoholicy (The 12 Year Old Shopaholic) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Sarah Burton (45 min)

Ciekawe, choć szkoda, że nie nasze, spojrzenie na konsumpcjonizm dzieciaków, który sami im w żyły wtłaczamy. Wiem, że nie wszyscy, ale jednak. WARTO ZOBACZYĆ.

 

I NA KRÓTKO JESZCZE

CBS Europa o godz. 18:20 "Diuna", czyli wielkie dzieło kosmicznego fantasy Davida Lyncha z 1984 roku z Kylem MacLachlanem  (131 min)
Metro o godz. 20:00 "Nieśmiertelny 3: Mag", czyli z 1994 z Christopherem Lambertem popłuczyny po niezłej ongi opowieści (95 min)
Nowa TV o godz. 20:00 "Igrzyska zabójców", czyli telewizyjny thriller bez większego sensu, ale za to z akcją (80 min)
HBO 3 o godz. 21:00 "Gomorra 2", czyli odcinki numer 5 i 6 znakomitego włoskiego serialu (56 min)
TV Puls o godz. 20:00 "Uciec, ale dokąd?", czyli z roku 1993 Jean-Claude Van Damme walecznie, plus Rosanna Arquette i Ted Levine (102 min)
Polsat o godz. 20:05 "The Brain. Genialny Umysł", czyli odcinek czwarty programu, w którym ludzie popisują się zdolnościami swojego mózgu (70 min)
WP o godz. 21:00 "Upadek", czyli drugi odcinek sensacji z Gillian Anderson (72 min)
HBO 2 o godz. 21:00 "Dwóch gniewnych ludzi", czyli Jack Nicholson, Adam Sandler i Marisa Tomei z jako taką przyjemnością (101 min)
Polsat Film o godz. 21:00 "Nie zadzieraj z fryzjerem", czyli komedia waleczna z Adamem Sandlerem i Johnem Turturro  (113 min)
TNT o godz. 21:00 "Ścigany", czyli Harrison Ford ucieka, a Tommy Lee Jones biegnie za nim (155 min)
Zoom TV o godz. 21:20 "Autostopowiczka w bieli", czyli Sally Kirkland w bardzo średnim thrillerze, ale za to z pomysłem (87 min)
TVN o godz. 21:30 "Agent - Gwiazdy", czyli siódma już część celebryckiej zabawy za duże pieniądze (60 min)
Polsat o godz. 21:35 "Niania w wielkim mieście", czyli czwarty odcinek nowego serialu z Magdaleną Lamparską i Przemysławem Sadowskim między innymi, ale coraz mniej osób to obchodzi (50 min)
Nowa TV o godz. 21:40 "Stworzenie", czyli  całkiem udany thriller z Norwegii (76 min)
TV Puls o godz. 21:55 "Niepokonany 3: Odkupienie", czyli bardzo byle jaka sensacja bez przyjemności (91 min)
Kino Polska o godz. 22:00 "Zamknąć za sobą drzwi", czyli jeszcze raz filmowy odcinek z Borewiczem, Jaszczukiem i popsutym samolotem (81 min)
Paramount o godz. 22:00 "S.W.A.T. Jednostka specjalna", czyli Samuel L. Jackson, Colin Farrell i Michelle Rodriguez w sprawnej i zgrabnej sensacji (117 min)
Stopklatka TV o godz. 22:15 "Powrót do domu", czyli Mischa Barton w thrillerze bez satysfakcji (91 min)
CBS Europa o godz. 22:50 "Hot Fuzz. Ostre psy", czyli wybitny duet Simon Pegg i Nick Frost plus Martin Freeman w rewelacyjnej komedii z kryminalnym wątkiem (116 min)
TV 4 o godz. 22:50 "Daybreakers. Świt", czyli horror SF, w którym szyku zadają Ethan Hawke, Willem Dafoe i Sam Neill (98 min)
TV 6 o godz. 22:55 "W ciszy", czyli Edie Falco pod napięciem, wysokim (96 min)
TV Puls o godz. 23:50 "Mały", czyli  komedia kryminalna bez sensu i smaku (98 min)
Polsat o godz. 00:30 "Sekspedycja", czyli  komedia bez wielkiej przyjemności, ale krzywdy nie robi (109 min)

Wszystkie Codzienne Polecaje znajdziecie tutaj: "Polecaj Codzienny"