W latach 30. i 40. ubiegłego wieku Nowy Jork drżał w obliczu przestępczej organizacji Murder Inc. W 1960 roku Irving Joseph wydał na płycie „Murder Inc.” muzykę, która odnosiła się do tamtych niebezpiecznych czasów. W 1983 roku zabłąkany egzemplarz zapomnianego albumu posłużył w Telewizji Polskiej do przygotowania ilustracji muzycznej czołówki programu „Sensacje XX wieku”.
W 2015 roku amerykańska perła sprzed 55 lat ukazuje się wreszcie na CD. W Polsce!

Irving Joseph to mało znany aranżer, który większość życia spędził na Broadwayu, dyrygując orkiestrami lub akompaniując solistom – m.in. Shirley Bassey i Frankowi Sinatrze. Jako kompozytor zabłysnął tylko raz, nagrywając w 1960 roku zbiór dwunastu elektryzujących utworów, które opowiadają dźwiękiem o mrocznej stronie Nowego Jorku lat 30. i 40. ubiegłego stulecia: „Murder Inc.”.

 

Niczym w dobrej powieści, są tutaj nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, sprawy sądowe i mafijne porachunki – tyle, że opisywane muzyką, a nie słowem. Ten szemrany jazz został niezwykle pomysłowo zaaranżowany i wykonany przez czołówkę muzyków sesyjnych tego czasu (wśród nich współpracownicy Milesa Davisa czy Gila Evansa!). Niezwykle udany, choć całkowicie zapomniany na świecie materiał, dla polskiego słuchacza ma dodatkowy wymiar: utwór „State’s Evidence” od wielu lat pełni rolę czołówki programu „Sensacje XX wieku”.

Od dawna niedostępny album wydała na CD w Polsce firma GAD Records, specjalizująca się w reedycjach i archiwaliach (mająca na koncie m.in. wydanie muzyki z programu telewizyjnego „Sonda”). Reedycja „Murder Inc.” wydana i opracowana jest w ścisłej współpracy z oryginalnym właścicielem materiału. Świeżo odnalezione taśmy zostały zgrane w Los Angeles przez Davida Donnelly'ego, współpracownika m.in. Aerosmith i Cher.
Całość została wzbogacona o książeczkę, w której obok przedruku oryginalnej notki sprzed pół wieku (pióra Nata Hentoffa) znalazł się nowy esej o nagraniach.

A oto pełna wersja utworu, który znacie z czołówki "Sensacji XX wieku"