Gdy nasz TVN przygotował reality show z pałacowej scenografii, w której perfekcyjna pani domu Rozenek edukowała będzie w kwestii kindersztuby grupkę nieokrzesanych dziewcząt, i to ma być show kontrowersyjny, Hiszpanie poszli już w tej dziedzinie dalej. Poszli, i realizują reality show w… klasztorze. Nowicjat przed kamerą? Naprawdę.
Zdziwieni? Chyba już – niestety – coraz trudniej Was/nas zdziwić. Ale spróbuję. 


 

"Chcę być zakonnicą" – tak zatytułowano nowy program telewizyjny kanału Cuatro, w koprodukcji Mediaset i Warner Bros. ITP, który będzie podglądał pięć młodych kandydatek do stanu zakonnego w Hiszpanii.

Młode panie będą przebywać w trzech klasztorach w Madrycie, Granadzie i Alicante i będą musiały wziąć udział w codziennych rytuałach sióstr, w tym pracować np. w żłobku z setkami dzieci, mieszkać w 500-letnim klasztorze, a także wybrać się na misję do boliwijskiej dżungli.

Czy wytrzymają? Czy porzucenie luksusu XXI wieku, codziennych wygód, w tym technologii dla złożenia ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa jest dziś wciąż możliwe? Czy wola poświęcenia życia Bogu przyniesie też natchnienie narodowi, czy też ośmieszy kolejną instytucję? Sam fakt, że telewizja wkracza do klasztorów, dla zdecydowanej większości zamkniętego przecież świata, jest już ogromnym wydarzeniem.

Pod koniec serii kandydatki będą musiały zdecydować, czy chcą poświęcić swoje życie Bogu, czy też wolałyby, aby działać później jako osoby świeckie. Klasztory biorące udział w programie oczywiście milczą, bo sprawą kontaktów z mediami zajmują się producenci, którzy mówią, że ich celem jest możliwość wglądu do nieznanego świata. Inną stroną tego przedsięwzięcia jest oczywiście również zainicjowanie debaty i wyciągniecie pomocnej dłoni do klasztorów, gdyż coraz mniej osób przyjmuje śluby zakonne.

Oczywiście hiszpańskie przyszłe zakonnice nie będą pierwszymi, które spotkają się z zainteresowaniem mediów. Na czołówki gazet dzięki udziałowi w reality show trafili już np. siostra Cristina, która wygrała włoską edycję The Voice i wydała swój pierwszy singiel, cover Madonny „Like a Virgin” oraz ojciec Damian z Hiszpanii, który także wziął udział w hiszpańskiej wersji tego popularnego telewizyjnego konkursu śpiewu.

Sister Cristina - Like A Virgin

Padre Damián

A tu szef Warnera opowiada o zaletach i wspaniałej przyszłości tego telewizyjnego formatu. Po hiszpańsku. 

Czy w Polsce taki program byłby możliwy?