Tegoroczne obchody święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ mają koncentrować się na młodej widowni, a rola telewizji w tej grupie docelowej ma być dziś szczególnie akcentowana przez nadawców publicznych na wszystkich kontynentach. Z tego powodu przygotowano nawet specjalne promocyjne video, którego treść może być uzupełniana jakimś lokalnym akcentem.

 

Patrząc na dane z Europy, telewizja wciąż pozostaje bardzo popularnym wypełniaczem życia młodzieży, która średnio spędza przed telewizorami ponad dwie godziny dziennie. W tygodniu zaś przekaz telewizyjny dociera do trzech z czterech młodych Europejczyków. Tak twierdzi jednostka statystyczna EBU, czyli Unii Nadawców Publicznych. Ci ostatni świetnie zresztą wstrzelili się w tę sobotę organizując już po raz trzynasty doroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla dzieci. Impreza odbywa się w stolicy Bułgarii – Sofii.

Polska brała udział w Juniorze przy dwóch pierwszych okazjach, ale TVP zrezygnowała z zabawy, bo nie potrafiła dopasować się jakoś swoimi wyborami. Dwukrotnie kończyliśmy rywalizację na ostatnim miejscu. Poza tym konkursy muzyczne dla dzieci nie cieszyły się u nas tak wielką popularnością jak np. w b. ZSRR, którego kraje aż siedem razy sięgały po grand prix w Juniorze!

Nigdy nie byłem jakimś specjalnym zwolennikiem Eurowizji dla dzieci. Poza oczywistymi kosztami (impreza przypomina tradycyjną Eurowizję) Konkurs może bowiem powodować poważne konsekwencje w psychice tych młodych śpiewaków, którzy nie zajęli pierwszego miejsca. Nieoficjalnie to był właśnie powód dla którego wprowadzono minimalny wiek uczestników prawdziwej Eurowizji na początku lat dziewięćdziesiątych. Początkowo w konkursie dla dzieci mogły brać udział pociechy od 8 do 15 roku życia, a od niedawna dolna granica została podwyższona do 10. lat.

W tym roku w zabawie uczestniczą przedstawiciele aż siedemnastu nadawców, co jest nowym rekordem! W tym gronie gościnnie występuje nawet Australia, a w barwach San Marino zaśpiewa Rosjanka. Fragmentów piosenek można wysłuchać już teraz na załączonym obrazku, a wydarzenie obejrzeć można także w naszym kraju, ale w Internecie od godz. 19:30 na oficjalnym kanale Junior Eurovision Song Contest