Szopka noworoczna wraca do TVP. Dobrze to czy średnio raczej? Otóż moim zdaniem to akurat jest ta telewizyjna tradycja, do której powrót może być przyjemny.

- Nasza kultura i polityczna i satyryczna wymaga przynajmniej raz w roku jakiejś takiej ozdrowieńczej, ożywczej, porcji krytyki i żartu, satyry, w związku z tym, przyjąłem to z radością – powiedział Marcin Wolski, i ja w tę jego radość wierzę. Teraz ciekaw jestem, czy i ja będę miał powody do radości.

Chociaż znając polityczny zapał pana Marcina Wolskiego i jego niewielką skłonność do krytykowania władzy, możemy spodziewać się pewnie czegoś w rodzaju rymowanego wydania Dziennika Telewizyjnego „Wiadomości”, ale może będzie wesoło. 

 

- Marcin Wolski napisał bardzo wyważoną szopkę, w której dostaje się zarówno rządzącym jak i opozycji – powiedział o szopce aktor Jacek Borkowski, który ma w niej sporą rolę. Zobaczymy.
Poza panem Jackiem w Szopce wystąpią m.in. Jerzy Zelnik, Aleksandra Ciejek-Ziemkiewicz, Katarzyna Sawczuk, Aldona Struzik, Tadeusz Chudecki, Jan Kulczycki, Zbigniew Lesień, Marta Jaoko i... Andrzej Rosiewicz.

Szopkowiczem naszych czasów jest bezsprzecznie pan Marcin Wolski. Obecnie dyrektor TVP 2. On jest autorem tej pierwszej szopki III RP, z roku 1990, której fragment zamieszczam z przyjemnością.

Ostatnio miał kilka lat przerwy, i jako artysta wyklęty musiał ratować ciągłość tradycji choćby w „Klubie Ronina”

Teraz wraca pan Marcin ze swoją szopką z przytupem na główną antenę TVP. Ta nowa „Szopka w muzeum” do zobaczenia będzie w Sylwestra o godz. 22:25

A o czym będzie teraz?
Grupa zwiedzających podziwiając dzieła sztuki w muzeum, komentuje wydarzenia polityczne i społeczne, które miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wśród słynnych malowideł znajdują się obrazy z zaanimowanymi portretami polskich polityków. Akcja w muzeum toczy się dwutorowo. Z jednej strony panuje nastrój biwakowo-wycieczkowy grupy zwiedzających, a równolegle ruchome portrety ze ścian galerii przemawiają ludzkim głosem, wypowiadając kwestie i śpiewając kuplety.

Zobaczymy. 

Szopka w muzeum - TVP 1 Sylwester o godz. 22:25