„Utopia”, czyli okrzyknięta serialem roku 2014 i zdobywca Emmy 2014 brytyjska produkcja Channel 4 nareszcie w Polsce. I to w telewizji otwartej. Od 16 stycznia w każdą sobotę ok. godz. 22:30 w TVP Kultura. Bardzo dobrze.  

To tzw. conspiracy thriller, czyli taki rodzaj sensacyjnej opowieści, której autorzy wykorzystują napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu i w ten sposób wywołują u czytelnika lub widza emocje. I tutaj tak jest właśnie. I dziwię się trochę sobie, że mi się ta "Utopia" podoba, bo wolę oglądać serial dla opowiadanej historii. Przy ekranie zatrzymuje mnie ciekawość dalszej fabuły, jej rozwinięcie i zakończenie. A w tym serialu ważniejsze od całości wydają mi się kolejne sceny, ujęcia i ich magnetyzm. I to manipulowanie kolorami. Rewelacja. 
Oczywiście jest i fabuła, jest i logika i zachowana jest nawet klasyczna serialowa budowa opowieści, ale to właśnie forma w jakiej to wszystko jest podane zatrzymywało mnie przed ekranem na kolejne godziny. Jakiś prawie hipnotyczny klimat. Wciąga. Bardzo wciąga. 

 

Serial opowiada historię grupy przypadkowych ludzi – fanów powieści graficznej „The Utopia Experiments” („Eksperyment Utopia”), którzy wchodzą w posiadanie niepublikowanej dotąd części komiksu. Jej autor zawarł w manuskrypcie trop prowadzący do tajnej organizacji „The Network” („Sieć”) i naukowego odkrycia, które może wpłynąć na losy świata. Z dnia na dzień bohaterowie znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

Motyw powieści graficznej, wokół którego skoncentrowana jest fabuła serialu, wykorzystali autorzy zdjęć, opierając całą sferę wizualną produkcji na kadrowaniu i konstruowaniu obrazów w sposób typowy dla komiksu. 
A do zdjęć i montażu, o których wspomniałem wyżej, dodać trzeba jeszcze znakomitą muzykę.

Brytyjskie media pisały: „wytwór genialnej wyobraźni”, „21 wieczny koszmar, wyglądający pięknie” (The Guardian), „wspaniała strona wizualna” (The Scotsman), „świetna, ciemna tajemnicza propozycja” (The Daily Telegraf).

Popularność serialu oczywiście dotarła do USA, bo oni tam bacznie obserwują rynek. I oczywiście tamtejsze HBO przymierzyło się do realizacji amerykańskiego "rimejku", nad którym pochylał się David Fincher, ale nie mogli porozumieć się w sprawie pieniędzy więc produkcję wstrzymano jeszcze zanim ją na dobre zaczęto. 


 
„Utopia” składa się z 2 serii po 6 odcinków. Autorem scenariusza jest Dennis Kelly. Emitowany był od 15 stycznia 2013 r. do 12 sierpnia 2014 r. w telewizji Channel 4.
TVP Kultura jako pierwsza wyemituje serial w Polsce. Premierowe odcinki TVP Kultura pokaże od 16 stycznia br., w soboty ok. godz. 22:30, powtórki w niedziele ok. północy.