Charakterystyczną cechą sylwestrowych telewizji są okolicznościowe koncerty, tu i ówdzie nazywane przez muzyków żniwami. To jest ten czas, kiedy w naszym dość małym szołbizie odbywa się wielki targ, bo każdy chce mieć artystów najlepszych u siebie. Najlepszych, to znaczy takich, którzy mogą ściągnąć widzów do tego czy innego kanału. W tym roku jest podobnie. Wielkie koncerty plenerowe organizują TVP 2, Polsat i TVN, to oczywiste. Ale stawkę w tym roku uzupełnia ze swoim koncertem na żywo telewizja WP, a z koncertami nagranymi nieco wcześniej Nowa TV, Polo TV, oraz - przyjmując trochę inną konwencję - również TV Puls. Ta ostatnia tak trochę na alibi, ale coś tam ma. Ale to nie wszystko.

Są jednak również podejścia do Sylwestrowych szaleństw alternatywne. Muzyczne, ale inaczej. To znajdziecie w Canal+ Discovery, w HBO 2, Zoom TV,  i oczywiście w TV Trwam, w której alternatywne jest wszystko. Swój niezły pomysł ma też Comedy Central. Oczywiście – skoro pan Marcin Wolski wrócił do łask w TVP – wraca noworoczna szopka. Tegorocznej jeszcze nie widziałem, ale co do zasady, z tym akurat powrotem nie mam problemu. To była przez lata dobra telewizyjna tradycja. Ale o Szopce w osobnym tekście. 

Teraz przejdźmy do szczegółów zabaw słowno muzycznych.

 

 

Zaczynamy od tradycyjnych zabaw pod chmurką, na placach.

Telewizja WP od godz. 19:00
Sylwester Wrocławski (na żywo)

Transmisja koncertu sylwestrowego z Wrocławia. Na rynku powstaną dwie sceny, na których wystąpią artyści związani ze stolicą Dolnego Śląska. Na każdej z nich naprzemiennie będą się odbywać około półgodzinne koncerty, a na okolicznych kamienicach pojawią się spektakularne świetlne obrazy. Twórcy imprezy chcą stworzyć klimat klubowej zabawy. Wystąpią m.in. Frühstück, Miloopa, Rebel Babel & L.U.C oraz Blade Loki, Mikromusic, Alicja Janosz z gośćmi, Mesajah i Girls on Fire. Widzowie usłyszą także wielki koncert gongów tybetańskich. A do tego fragmenty spektakli Teatru Muzycznego Capitol oraz pokaz pirotechniczny. A wszystko zdobione klipami podsumowującymi wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury we Wrocławiu.

 

TVN o godz. 19:45
HELLO 2017! #SYLWESTERWARSZAWA (na żywo)

Pięć godzin tańców i śpiewów. Na scenie: Agnieszka Chylińska, LemON, Anna Wyszkoni, Lady Pank, Sound'N'Grace, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Kombii, Natalia Nikiel, Cleo, Jula, Andrzej Piaseczny, Rafał Brzozowski oraz Daria Zawiałow. A wszystkich zapowiadali będą, oczywiście zapowiedzi ozdabiając różnej klasy żartami: Magda Mołek, Patricia Kazadi, Gabi Drzewiecka, Marcin Prokop, Olivier Janiak, Filip Chajzer, a także Krzysztof Jankowski "Jankes". No i dobra.

 

TVP 2 godz. 19:55
Sylwester z Dwójką - Zakopane 2016 (na żywo)

Sześć godzin wypełnionych – według organizatorów - tanecznymi folkowymi rytmami i hitami z list przebojów zabrzmi ponad osiemdziesiąt piosenek. Wystąpią: Maryla Rodowicz, Izabela Trojanowska, Margaret, Zenon Martyniuk, Michał Szpak, Pectus, Paweł Stasiak i finaliści "The Voice of Poland" - Weronika Curyło i Mateusz Grzędziński, Halina Frąckowiak, Edyta Górniak, Anita Lipnicka, Doda, De Mono, Szymon Chodyniecki, zespół Zakopower, Bracia Cugowscy, Afromental, Future Folk, Tuhaj-Bej, Patryk Kumór, Formacja Nieżywych Schabuff, Shaun Baker i zespoły regionalne. I goście z zagranicy: Boney M., Dr Alban, Loona oraz Zespół Arrival (covery Abby).

A na drugiej scenie tańce, czyli Stefano Terrazzino i Agustin Egurrola wcielą się w rolę nauczycieli tańca i wodzirejów. Gospodarzami będą: Halina Mlynkowa, Staszek Karpiel-Bułecka, Marcelina Zawadzka i Tomasz Kammel.

 

POLSAT godz. 20:00
Sylwestrowa Moc Przebojów (na żywo)

Ten koncert odbędzie się w Katowicach, a tematem przewodnim będą lata 80., i największe hity tej dekady. Wystąpią m.in.: Beata i Bajm, Sylwia Grzeszczak, Ewelina Lisowska, Ewa Farna, Bednarek, Enej, Piersi, Golec uOrkiestra, Zbigniew Wodecki, IRA, Grzegorz Hyży, Michał Wiśniewski, Wojtek Łuszczykiewicz i zespół Video, Boys, Blue Cafe i Feel, oraz dawny wokalista Modern Talking, pan Thomas Anders.

 

Inne muzyczne przytupaje

POLO TV godz. 20:00
Sylwester 2016/2017 w Polo TV - koncert

Oczywiście gwiazdy disco polo, i ich największe przeboje. Wystąpią m.in. Zenek Martyniuk i Akcent, Weekend, Boys, After Party, Mig, Classic, Czadoman, Power Play, Piękni i Młodzi, Defis, Exaited, CamaSutra, Etna, Extazy i wielu innych. Do tego oczywiście pokazy pirotechniczne, laserowe i taneczne show ekipy Roberta Kochanka, a Super Wróż przedstawi noworoczny horoskop.

 

NOWA TV od godz. 20:00
Sylwester 2016. Gwiazdy muzyki tanecznej w Nowa TV

Wpisuję to osobno, ale to generalnie to samo co w Polo TV, bo to jedna firma. Chyba trochę inaczej zmontowane po prostu, i prowadzone przez Edytę Folwarską, Macieja Smolińskiego i Jacka Mądrali. Wystąpią m.in. Akcent, Weekend, Power Play, After Party, Classic, Defis, Mig, Boys oraz Czadoman. A największą gwiazdą ma być INNA.

 

SYLWESTRY MUZYCZNE, ALE INACZEJ

 

TVP Kultura o godz. 23:00
Abba w Studiu 2 - koncert, Polska 1976 (46 min)

Przypomnienie wizyty w Polsce zespołu ABBA. W 1976 roku grupa wystąpiła ze swoim koncertem w studiu telewizyjnym przed zgromadzoną tam publicznością. Na program składają się krótka rozmowa z członkami ABB-y w samolocie ze Sztokholmu do Warszawy oraz występ grupy. Muzycy wykonali m.in. "Dancing Queen", "Knowing Me, Knowing You" oraz "Money, Money, Money".

 

Canal+ Discovery od godz. 20:00
Sylwester z muzycznymi legendami
:

godz. 20:00 „Janis: Little Girl Blue”
godz. 21:45 „The Beatles vs. The Rolling Stones”
godz. 22:40 „Muzyczny wszechświat Bjork”
godz. 23:35 „Daft Punk bez masek”
godz. 00:40 „Amy”

 

COMEDY CENTRAL od godz. 22:00
Sylwester ze stand-upem

godz. 22:00 John Oliver - Terrifying Times (2012 rok)
godz. 23:00 David Spade - My Fake Problems
godz. 00:00 Kristen Schaal - Live at the Filmore  (2012 rok)
godz. 01:00 Anthony Jeselnik – Caligula (2012)
godz. 02:00 Amy Schumer - Głównie o seksie (2012)

 

HBO 2 godz. 22:55
Michael Bublé: koncert (59 min)

Największe przeboje i utwory z albumu "Nobody But Me". Na scenie artyście towarzyszy ponad trzydziestoosobowy zespół oraz orkiestra pod batutą Steve'a Sidwella.

 

Zoom TV 23:55
„Szlagierowo”

To cykliczny program, ale może przy okazji Sylwestra ktoś skusi się na zabawę przy folkowej muzyce. Bo to właśnie taka folkowo-popowa, prowadzony przez Agnieszkę Zabrzeską i Sylwestra Targosza-Szalonka program, w którym wyżej wymienieni prezentują muzykę z różnych regionów Polski i artystów z Europy.

 

TV Puls od godz. 23:00
Sylwestrowa moc emocji

Największe polskie przeboje i emocje. W  specjalnym sylwestrowym programie pojawią się gwiazdy muzyki tanecznej m.in.: Łobuzy, Piękni i Młodzi, MiG, Akcent, Andre i Bayerfull.

 

W TVP Rozrywka
od godz. 23:25 Tercet Egzotyczny i goście - koncert, Polska 2013

o godz. 00:30 "To co dał mi los..." - koncert Krzysztofa Krawczyka z 1998,
relacja z koncertu jubileuszowego. Największe przeboje artysty, które wykonał razem z Orkiestrą Symfoniczną, Poznańskim Chórem Chłopięcym "Poznańskie Słowiki" oraz chórem "Szansa", utworzonym przez laureatów programu "Szansa na sukces". Towarzyszył mu również zespół dziewięciu muzyków pod kierunkiem Adama Sztaby. A wśród piosenek: "Parostatek", "Zatańczysz ze mną jeszcze raz", "Widzę kraj jakiś", "Jak minął dzień", "Pokochaj moje marzenia", "Byle było tak", "Wróć do mnie", "Rysunek na szkle", "Chwalcie Pana", "To co dał nam świat".

 

TV Trwam godz. 00:10
Koncert ks. Pasternaka z Warszawy (110 min)

Przykro mi, ale nic o tym koncercie nie wiem, ale chyba nie będzie to heavy metal.

 

TVP 1 o godz. 23:15
Sylwester z "Jaką to melodią?"

Zobaczycie i usłyszycie: Andrzej Grabowski, Izabela Dąbrowska, Danuta Holecka, Beata Chmielewska-Olech, Anna Popek, Jacek Cygan, Zbigniew Wodecki, Natalia Schreoder, Anna Głogowska i wokaliści zespołu „Jaka to melodia?”

 

Codzienne Polecaje Telewizyjne znajdziecie w dziale "Polecaj Codzienny"